Ürdün muhalefetinden Obama protestosu

Ürdün muhalefeti, Obama'nın ziyareti öncesinde ABD karşıtı gösteri düzenleyecek

Ürdün muhalefetinden Obama protestosu

Ürdün muhalefeti, ABD Başkanı Barack Obama'nın Cuma günü ülkeye yapacağı ziyaret öncesinde protesto gösterileri düzenlemeye hazırlanıyor.

Ürdün'deki Demokratik Halk Birliği Partisi üyesi Fahir Duas, yaptığı açıklamada, yarın başkent Amman'daki ABD Büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyeceklerini söyledi.

''ABD Başkanı'nın ziyareti, İsrail-Filistin ihtilafına İsrail'in çıkarları doğrultusunda çözüm sunmayı hedefliyor'' diyen Duas, Washington'un, ABD özel kuvvetlerini Ürdün sınırından Suriye'ye göndermeyi planladığını ve bu suretle Ürdün'ü Suriye krizinin içine çekmeye çalıştığını öne sürdü.

Öte yandan Ürdün hükümet sözcüsü ve Semih el-Meayita, Obama'nın İsrail, Filistin ve Ürdün'ü kapsayan Ortadoğu ziyaretinin ardından, Filistin-İsrail barış sürecinin ivme kazanmasının beklendiğini belirtti.

Meayita, Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yayınlanan açıklamasında, ABD yönetiminin, Suriye meselesini sona erdirecek siyasi çözüme katkı sağlayacağı konusunda da umutlu olduğunu ifade etti. Meayita, ayrıca ülkelerindeki şiddet olayları nedeniyle Ürdün'e gelen Suriyeli sığınmacılar konusunda ABD'den, sağladığı desteği arttırmasını beklediklerini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, İsrail ve Filistin ziyaretlerinden sonra Cuma günü öğleden sonra Ürdün'ün başkenti Amman'a gelmesi bekleniyor.

Milliyetçi ve sol eğilimli partilerin başını çektiği muhalifler, Obama yönetimini, Ortadoğu barış sürecinde İsrail yanlısı bir tutum sergilemek ve Ürdün'ü Suriye krizinin içine çekmeye çalışmakla eleştiriyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39