banner15

Uygur akademisyen İlham Tohti hakim karşısında

Geçtiğimiz Ocak ayında Pekin'deki evinde gözaltına alınan Uygur akademisyen İlham Tohti'nin davası Urumçi'de, çok geniş güvenlik önlemleri altında başladı

Uygur akademisyen İlham Tohti hakim karşısında

Kadir Ertuğrul/ Dünya Bülteni- Çin

Geçtiğimiz ocak ayında Pekin'deki evinin önünde gözaltına alınan Uygur Akademisyen İlham Tohti'nin davası Doğu Türkistan'da başladı. Mahkemenin yapıldığı bina çevresinde çok geniş güvenlik önlemleri alındığı belirtiliyor.

Yabancı gazetecilerin dava salonuna girmesine izin verilmedi. Yabancı diplomatların ise davayı yakından takip ettikleri ama duruşma salonuna giremedikleri belirtiliyor. Salona girmek isteyen yabancı diplomatlara mahkemeden vize çıkmadı. Ayrıca bina ve çevresinden görüntü alınmasını engellemek için binanın çevresi büyük bariyerlerle kapatılmış durumda.

ABD'nin Pekin büyükelçisinin de, bugünlerde bölgede bulunduğu duyurulmuştu. Daha sonra ABD Pekin Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, büyükelçinin programlanmış toplantısı için bölgede olduğu ama diğer Amerikalı diplomatların davayı yakından takip edeceği belirtildi.

Elçilik ayrıca yaptığı açıklamada Tohti ve öğrencilerinin serbest bırakılması gerektiğini de vurguladı. Açıklamada "Çin, terör ve barışçıl muhalefetin birbirinden farklı işi şey olduğunu öğrenmeli" denildi.

Tohti'nin avukatları davanın iki gün süreceğini öğrendiklerini söylediler. Davaya verilen arada konuşan avukat Li, "Savcının 'bölücükle' suçladığı Tohti'ye delil olarak ders konuşmaları gösterildi" dedi. Avukat Li, savcının bu görüntüleri, internettte de paylaşacaklarını söylediğini açıkladı. İlk gözaltında ve ön duruşxmada ayağında bile pranga bulunan Tohti'nin bugünkü mahkemeye ise, kelepçesiz ve günlük kıyafetlerle getirildiği belirtildi.

Tohti ile birlikte 7 öğrencisi de yargılanıyor. Öğrencilerin aileleri ise büyük üzüntü içinde. Aileler, ocak ayından beri çocukları ile görüştürülmediklerini ve sağlık durumlarından endişe duydukları belirttiler.

TOHTİ SUÇLAMALARI REDDETTİ

Tohti'nin avukatı Liu Şiaoyüen'in aktardığı bilgiye göre, Urumçi Orta Halk Mahkemesi'nde görülen davada Tohti "bölücülüğe karşı olduğunu" vurguladı. Liu, müvekkilinin Uygur bölgesiyle ilgili kültürel ve yasal konular hakkında değerlendirmeleri bulunduğunu, ülkenin bölünmesine karşı olduğunu ifade etti.

Duruşma sırasında polisin bölgeyi ve mahkeme çevresindeki sokakları çok uzak noktalardan itibaren kapattığı ifade edildi. Basın mensupları başta olmak üzere birçok yabancı gözlemcinin de bölgeye alınmadığı kaydedildi.

Tohti hakkındaki davanın görüşülmesinin iki gün daha sürmesi bekleniyor. Duruşmaların ardından mahkemenin bir açıklama yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Mahkeme yetkilileri bilgilendirmede bulunmazken, mahkemenin telefonlarına da ulaşılamıyor.

İlham Tohti'nin duruşmasına kardeşleriyle birlikte eşi Güzelnur'un da katıldığı ifade edildi. Güzelnur, Tohti'nin hakkındaki suçlamaları reddettiği ve sakin gözüktüğünü söyledi. Tohti'nin ülkesine ve herhangi bir gruba asla karşı olmadığını vurgulayan Nur, onun asla bölücülük yapmadığını aktardı.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerden en az dokuz kişilik Batılı bir diplomat heyetinin duruşmayı izlemek istediği ancak içeriye alınmadığı belirtildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilileri, Tohti’nin suçlu bulunması durumunda 15 yıl ya da ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade ediyor.

Pekin'deki Minzu Üniversitesinde ekonomi profesörü olan 45 yaşındaki Tohti, "muhalif tutumu nedeniyle" daha önce de birkaç kez polis tarafından gözaltına alınmıştı. Tutuklamanın ardından Batı dünyası, Tohti'nin insan hakları ve özgürlükleri kapsamında serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, bu açıklamalardan memnun olmadıklarını belirterek, ABD başta olmak üzere Batı'ya "Çin'in iç meseleleriyle alakalı söylemleri bırakması" yönünde çağrı yapmıştı.

Ülkenin kuzeybatısında bulunan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'deki bir gözaltı merkezinde tutulan Tohti, "bölücü fikirler yaymak, bölücü faaliyetler içinde bulunmak ve etnik düşmanlığı körüklemekle" suçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 00:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35