banner39

Yanukoviç ile Zaharçenko için uluslararası arama kararı

Ukrayna Cumhuriyet Başsavcısı Mahnitskiy, devlet başkanlığından azledilen Yanukoviç ile eski İçişleri Bakanı Zaharçenko hakkında uluslararası arama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Dünya 26.02.2014, 20:15 26.02.2014, 20:15
Yanukoviç ile Zaharçenko için uluslararası arama kararı

Ukrayna Cumhuriyet Başsavcısı Oleg Mahnitskiy, Kiev'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet Başsavcılığınca Viktor Yanukoviç ile Vitaly Zaharçenko hakkında çıkarılan uluslararası arama kararı doğrultusunda özel soruşturma ekibinin çalıştığını belirtti.

Ukrayna Güvenlik Servisi ile İçişleri Bakanlığının, Yanukoviç ile Zaharçenko'nun bulunduğu yerin tespit edilmesi için görevlendirildiğini anlatan Mahnitskiy, Yanukoviç'in şu anda nerede olduğunun bilinmediğini kaydetti.

TİMOŞENKO'NIN DOSYASI İNCELENECEK

Mahnitskiy, parlamento kararıyla cezaevinden serbest bırakılan Yulia Timoşenko'nun dosyasının yeniden gözden geçirilmesi talimatını verdiğini bildirdi.

Dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığınca inceleneceğine işaret eden Mahnitskiy, Timoşenko'nun suçunun ispatına yönelik delillerin bulunmaması halinde gereken yasal kararın alınacağını ifade etti.

Timoşenko, başbakanlığı döneminde 2011 yılında Rusya ile doğalgaz anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili görevi suistimal suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edilmişti. Timoşenko'nun "sağ kolu" olarak bilinen Aleksandr Turçinov'un yeni meclis başkanı olmasıyla Ukrayna parlamentosu, eski başbakanın serbest bırakılmasını sağlayan yasayı kabul etmiş ve 22 Şubat'ta Timoşenko özgürlüğüne kavuşmuştu.

 

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?