banner39

Yemen'de ateşkes süresi bir hafta daha uzatıldı

İsviçre'deki Yemen müzakerelerinin sona ermesinin ardından ülkede yarın sona ermesi beklenen ateşkes 7 gün daha uzatıldı

Dünya 21.12.2015, 00:37 21.12.2015, 08:06
Yemen'de ateşkes süresi bir hafta daha uzatıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre'de Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde düzenlenen Yemen müzakerelerinin sona ermesinin ardından ülkede yarın sona ermesi beklenen ateşkesin 7 gün daha uzatıldığı bildirildi.  

Yemen hükümetini temsil eden heyetin başkanı Abdulmelik el-Mihlafi, düzenlediği basın toplantısında, İsviçre'de başlayacak diyalog görüşmeleriyle eş zamanlı olarak başlatılan ve yarın sona ermesi beklenen ateşkesin, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin talimatıyla 7 gün daha uzatıldığını söyledi. 

Mihlafi, Husiler ile Ali Abdullah Salih yanlılarına işaret ederek, "Karşı taraf, 14 Ocak'ta devam edilecek görüşmelerden önce tutukluların serbest bırakılması konusunda söz verdi. Önümüzdeki görüşmelerin akibeti, tutukluların serbest bırakılması ve Taiz başta olmak üzere abluka altındaki kentlere yardımların girişi için yardım koridorlarının açılmasına bağlı" dedi. 

Yemen'de 9 aydır devam eden iç savaşı bitirmeye yönelik Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, 15 Aralık'ta İsviçre'de başlayan müzakerelerin sona erdiği açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?