Yeni Zelanda Başbakanı aşı anlaşmalarını açıkladı: 4 şirket, 30 milyon doz

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, korona virüsü salgınına karşı yaptıkları aşı anlaşmalarını kamuoyuyla paylaştı. Ardern, halkın tamamının güvenli ve etkili bir aşıya erişimini garanti etmek için şu ana dek dört farklı firmayla 15 milyon kişiye yetecek kadar aşı almak için ön anlaşma yaptıklarını söyledi.

Yeni Zelanda Başbakanı aşı anlaşmalarını açıkladı: 4 şirket, 30 milyon doz

 Korona virüsü salgınında izlediği politika ile dünya çapından övgü alan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ülkesinin yaptığı aşı anlaşmalarını bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Ardern, dört farklı şirketle yaptıkları ön anlaşmalar uyarınca 15 milyon kişinin aşılanacağı sayıda dozu garantilediklerini, bu aşılardan bazılarının Pasifik ülkelerine yardım için gönderileceğini açıkladı.

Hangi şirketle kaç dozluk anlaşma yapıldı?

Ardern, iki doz halinde yapılması gereken aşılar için Pfizer ile 750 bin, Janssen şirketi ile 5 milyon, Oxford/AstraZeneca aşısı için 3.8 milyon ve Novavax ile 5.36 milyon kişinin aşılanacağı kadar doz olmak için ön anlaşma yaptıklarını duyurdu.

'Halkımızın tamamının güvenli aşıya erişimini garanti ettik'

Ardern, böylece yaklaşık 5 milyonluk Yeni Zelanda nüfusunun tamamını aşılamayı garanti aldıklarını vurguladı. Ardern, hükümetinin, testleri henüz tamamlanmayan farklı aşılardan almak için ön anlaşmalar yaparak ellerindeki seçeneklerin güvenli ve etkili olmasını garanti etmeyi amaçladığını söyledi.

Dozların bazıları küçük Pasifik ülkelerine gönderilecek

Yeni Zelanda Başbakanı, bu aşıların bazılarının Yeni Zelanda'nın 75 milyon dolarlık yardım programı dahilinde Pasifik ülkelerine gönderileceğini söyledi.

İlk tarih 2021'in ikinci yarısı

Ardern, ilgili aşılara ülke içinde onay çıkmasının ardından aşılama programının önümüzdeki yılın ortalarında başlayacağını açıkladı. Buna göre, Yeni Zelanda'da sağlık çalışanları ve sınır görevlileri 2021'in ikinci çeyreğinde, genel olarak halk ise yılın ikinci yarısında ücretsiz olarak aşılanacak.

'Haftalar değil aylar sürecek'

Ülke tarihinin en büyük aşı programının hayata geçirileceğini anlatan Ardern, dünyadaki yüksek ölüm ve vaka sayılarının yanı sıra aşıya olan talep nedeniyle, dozların teslimat tarihlerinin değişebileceğini de belirtti. Ardern, "Tarihte daha önce, bütün dünyanın nüfusunun tamamının aşılanmaya çalışıldığı bir dönem yaşanmadı" dedi. Yeni Zelanda Başbakanı, aşılama sürecinin haftalar değil aylara yayılacağını gizlemezken, "Fakat yaptığımız ön anlaşmalar, Yeni Zelanda'nın güvenli bulunduğu anda aşılamaya başlamak için iyi bir pozisyonda olduğu anlamına geliyor" diye konuştu.

Pfizer aşısı için dokuz adet dondurucu sipariş edildi

Covid-19'la Mücadele Bakanı Chris Hipkins ise Sağlık Bakanlığı'nın 1.5 milyon dozdan fazla Pfizer-BioNTech aşısının -80 derecede bozulmadan depolanabilmesi için dokuz adet büyük dondurucu aldıklarını açıkladı. Hipkins, bu dondurucuların yıl sonundan önce teslim edileceğini söyledi.

1744 vaka, 25 ölüm

Yeni Zelanda, kendi sınırları içindeki Covid-19 salgınını kontrol altına almayı başaran az sayıdaki ülkeden biri. Ülkede bugüne dek 25 ölüm yaşandı, 1744 vaka tespit edildi.

Kaynak: GAZETE DUVAR

banner53
YORUM EKLE

banner39