banner39

Yerleşim karşıtlarına İsrail'den sürgün

İsrail, yerleşim karşıtı 3 aktivist hakkında 3 ay sürgün kararı verdi

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Yerleşim karşıtlarına İsrail'den sürgün

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail askeri mahkemesi, ''Yahudi Yerleşim Birimlerine Karşıt Aktivistler Topluluğu''na mensup 3 Filistinli aktivist hakkında 3 aylık sürgün kararı verdi.

İsrail basını, aktivistlerin ABD Başkanı Barack Obama'nın Batı Şeria'yı ziyaretini protesto ederken göz altına alındığını, dün gece geç saatlerde de kefaletle serbest bırakıldıklarını belirtti.

İsrail askeri mahkemesi, Batı Şeria'nın güneyindeki El-Halil kentinin eski şehir bölgesinde yaşayan İsa Amr, Bedi Duveyk ve Muhammed Zagir adlı aktivistleri, İsrail karşıtı faaliyette bulunmak ve Yahudi yerleşimcileri tahrik etmekle suçladı.

AA'ya konuşan Amr, kararın barbarca olduğunu ifade ederek, İsrail'in halk direnişiyle silahlı direnişi birbirinden ayırmadığını söyledi. Amr, ''İsrail, bu ve benzeri kararlarla Yahudi yerleşimcilerin Halil kentindeki evlere ve dükkanlara el koymalarını sağlıyor. Böylece yerleşimcilerin amaçlarına ulaşmaları için kapıları sonuna kadar açıyor'' dedi.

İsrail yönetimi, daha önce Yahudi yerleşimcileri koruma gerekçesiyle Filistinlilere ait bin 800 dükkan ile eski beldenin yüzde 42'sini kapsayan bin evi boşaltmış, bazı önemli caddeleri ve çarşıları kapatmıştı.

Halil kentinin eski beldesinde 400 Yahudi yerleşimci ve Tevrat okullarında 200 öğrenci yaşıyor, bunları korumak için 1500 İsrail askeri görev yapıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?