banner39

Yeşim Tavyan adlı uzay aracı 'öldü'

Çin, Ay'a gönderdiği insansız uzay aracının, "öldüğünü" ilan etti. Yeşim Tavşan adı verilen robot ay yüzeyini inceleyen çalışmalarda kullanılıyordu.

Dünya 12.02.2014, 21:49 12.02.2014, 21:49
Yeşim Tavyan adlı uzay aracı 'öldü'

Çin, Ay'a gönderdiği insansız uzay aracının, "öldüğünü" ilan etti. Çince Yutu yani Yeşim Tavşan adı verilen robot ay yüzeyini inceleyen çalışmalarda kullanılıyordu.

Araç 15 Aralık'ta Ay'a başarılı bir iniş yaptı. Bu 1976'dan bu yana Ay'a ilk başarılı iniş oldu. Ancak geçen ay ciddi mekanik sorunlar yaşadı.

Çinli yetkililer sorunların giderileceğini açıklamıştı. Ay yüzeyinde incelemeler yapacak üçüncü araç olan Yeşim Tavşan, yüzeyi daha derin bir şekilde incelemeye elverecek radar teknolojisi ile de donatılmıştı.

Uzay aracının Yeşim Tavşanı adı, 3.4 milyon kişinin oy kullandığı bir internet oylaması sonucunda seçildi. İsim, Ay tanrısı Çange'nin evcil hayvanı olarak ayda yaşayan bir tavşanla ilgili Çin mitolojik öyküsüne dayanıyor.

ÇİN UZAYDA DA İDDİALI

Çin uzun vadede, bir uzay istasyonu kurmayı ve aya astronot göndermeyi planlıyor. Çin, uzay programını ulusal kalkınma ve uluslararası alanda daha fazla söz sahibi olma hedefinin önemli bir parçası olarak görüyor.

Uzay yarışına ABD ve Rusya'nın ardından çok geç dâhil olan Çin, ilk insanlı uzay yolculuğunu 2003'te gerçekleştirdi.

Çin ilk uzay yürüyüşünü de beş yıl önce yaptı.

Pekin, uzay programının tamamen barışçıl amaçlı olduğunu söylüyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?