banner39

YPG, Kobani açıklamasını yineledi

YPG Sözcüsü Redur Halil, "IŞİD militanlarının Türkiye'den girdiğine dair bir suçlamada bulunmadıkları, saldırganların Kobani'ye batı ve güneyden sızdıklarını" yönündeki açıklamasını yineledi

Dünya 29.06.2015, 18:45 30.06.2015, 07:27
YPG, Kobani açıklamasını yineledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG), Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye'ye sınır Kobani (Ayn el Arap) ilçesinde terör örgütü IŞİD militanlarının düzenlediği saldırıya ilişkin, ilk gün AA'ya yaptığı açıklamayı yineledi. YPG Sözcüsü Redur Halil, saldırganların Türkiye'den girdiğine dair suçlamada bulunmadıklarını söyledi.

Halil, AA muhabirinin sorularını telefonla cevapladı. "Bize verdiğiniz ilk demeçte DAEŞ militanlarının Türkiye'den girdiğine dair suçlamada bulunmadığınızı ifade etmiştiniz. Bu açıklamanızı, diğer medya kuruluşlarına verdiğiniz demeçlerle inkar ettiniz mi?" sorusuna Halil, "Hayır" yanıtını verdi.

Halil, "Anadolu Ajansı'na yaptığım açıklamayı inkar etmedim. Anadolu Ajansı'na yaptığım açıklamaların benzerini diğer bazı medya kuruluşlarına da yaptım" ifadelerini kullandı.

Kobani'de IŞİD saldırılarının başladığı önceki gün ilk açıklamasını yapan Halil, "Bizim Türkiye'ye resmi olarak bir suçlamamız olmadı. IŞİD militanları kente batı ve güneyden girdi'' değerlendirmesinde bulunmuştu.

Şanlıurfa Valiliği de aynı gün yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının ilçenin batısında örgütün kontrolündeki Cerablus bölgesinden sızdığını açıklamıştı. Ayrıca AA'ya bilgi veren güvenlik kaynakları, IŞİD'in ilçe merkezindeki saldırısına, örgütün burada uzun süredir beklemede olan ve "uyuyan hücreler" olarak tabir edilen özel gruplarının da katıldığını belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?