banner39

Yunanistan bin 100 sığınmacıyı Kos'tan Atina'ya taşıdı

Atina yönetimi, Kos adasına gemi göndererek sığınmacılardan bin 100'ünü Atina'ya taşıdı, kaydı yapılan sığınmacılar şehirdeki parklarda barınıyor...

Dünya 14.08.2015, 13:08 14.08.2015, 13:08
Yunanistan bin 100 sığınmacıyı Kos'tan Atina'ya taşıdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Yunanistan'ın Kos adasına sığınan Suriyeli göçmenlerin sıkıntıları artıyor. Yunanistan yönetimi ise adaya bir gemi göndererek göçmenlerin bin 100'ünü Atina'ya taşıdı.

Türkiye'ye yakın bir Yunan adası olan Kos'ason günlerde yoğun bir göç dalgası yaşanıyor. Türkiye üzerinden Kos'a giden sığınmacılar, haftalar boyunca sahillerde ve adanın sokaklarında gecelemek zorunda kalmış, bunun üzerine futbol stadında barınmaları kararlaştırılmıştı. Geçtiğimiz gün ise Yunan polisi cop ve yangın söndürücülerle kayıt yaptırmak için futbol stadından bir karakola akın eden sığınmacılara müdahale etmişti.

30 bin nüfuslu adada 7 bin dolayında sığınmacı olduğu sanılıyor. Sığınmacıların çoğu, diğer Avrupa ülkelerine gitmek için Atina'ya ulaşmaya çalışıyor. Atina yönetimi ise sığınmacıların kaydının kolaylaştırılması için adaya bir gemi gönderildi. İlk olarak bin 100 sığınmacı gemiye bindirilerek Atina'daki Pire Limanı'na taşındı. Burada kayıtları yapılan sığınmacılar serbest bırakıldı. Söz konusu sığınmacılar şimdi Atina'daki parklarda barınıyor.

Öte yandan Atina yönetimi, Kos'ta artan sığınmacılar için gerektiğinde müdahale etmek üzere adaya takviye polis ekipleri gönderdi.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?