banner15

Yunanistan erken seçime sürükleniyor

Yunan hükümeti ve kreditörleri arasındaki kurtarma paketi müzakerelerinde taraflar aylardır uzlaşmaya varamadı. AB kurumları ve IMF arasındaki reform ve hedeflere ilişkin görüş ayrılıkları ise kurtarma paketi programının geleceğini tehlikeye atıyor. Eurogroup'ta kararlaştırılan borç hafifletme önlemleri de hükümetin açıkladığı sosyal müjde paketinin anlaşma kapsamında olmadığı gerekçesiyle askıya alındı.

Yunanistan erken seçime sürükleniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan ve kreditörleri arasındaki müzakerelerde uzlaşmaya varılamazken, ülkede özellikle muhalefet tarafından dile getirilen erken seçim çağrıları güçleniyor.

Avrupa Birliği (AB kurumları ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan kreditörlerin temsilcileri kurtarma paketine ilişkin reformları görüşmek üzere bu hafta yeniden Atina'ya gelirken, özellikle istihdam piyasası düzenlemeleri ve 2018 sonrası mali hedefler konusunda taraflar arasındaki görüş ayrılıkları müzakerelerin geleceğini tehlikeye atıyor.

Ülkede, üst üste gelen grev ve eylemler nedeniyle halkın kemer sıkma önlemlerine tepkisi büyürken, Yunan hükümeti daha fazla "acı reçete"ye imza atarak düşen kamuoyu desteğinin dibe vurmasından çekiniyor.

AB-YUNANİSTAN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ SÜRÜYOR

Yunan hükümeti, IMF ve AB'den oluşan üç taraf arasında, farklı konulardaki uyumsuzluklar çözümsüzlüğünü korurken, kurtarma paketi müzakerelerinin çıkmaza girmesi ile yeniden "sine-i millete dönmek" hükümet için bir seçenek olarak beliriyor.

IMF ve AB arasında Yunanistan'ın kurtarma paketine ilişkin reform ve hedefler üzerine uzun süredir devam eden uzlaşmazlık da su yüzüne çıktı. IMF Avrupa Direktörü Polu Thomsen'ın IMF sitesinde yayınlanan blog yazısında, AB'nin Yunanistan'dan beklediği kemer sıkma önlemleri "basitçe güvenilir değil" şeklinde nitelendirildi.

Yazıda, IMF'nin daha fazla kemer sıkma önlemi talebinde bulunmadığı, AB'nin Yunan hükümetinden beklediği mali hedeflere ulaşılmasının mümkün olmadığı belirtilerek, "Eğer Yunanistan, Avrupalı ortaklarıyla iddialı mali hedefler konusunda anlaşıyorsa, bu hedefleri güvenilir kılmak için daha fazla önlem talep ettiğinde IMF'yi eleştirmeyin." denildi. Avrupa Komisyonu'ndan cevap ise gecikmedi. Sözcü Annika Breidthardt, reformların doğru olduğunu ve uygulandığı takdirde Yunanistan'ın yeniden büyümeye döneceğini söyledi.

IMF'YE HER İKİ CEPHEDEN ELEŞTİRİ

Taraflar arasındaki anlaşmazlıkta IMF'nin mücadelesi ise iki cephede sürüyor. IMF, ülkenin geçen yıl imzalanan 86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketi programının 2018'deki bitişinden itibaren talep edilen yüzde 3,5'luk faiz dışı bütçe fazlası önerisinin imkansız olduğunu öne sürüyor. IMF, şu andaki reformlarla ancak ülkenin GSYH'sine oranla yüzde 1,5 düzeyinde bir hedefin ulaşılabilir olduğunu, yüzde 3,5 gibi bir hedef için ise daha fazla kemer sıkma önlemi gerektiğini belirtiyor. IMF'ye göre, daha fazla kemer sıkma ise büyüme karşıtı bir etki gösterecek.

Kurtarma paketi programında kalıp kalmayacağına henüz karar vermemiş olan IMF'nin bir diğer eleştirisi ise 315 milyar avroyla ülkenin GSYH'sinin neredeyse iki katına ulaşan kamu borcunun sürdürülebilir olmadığı yönünde. Bu ay başındaki Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısından çıkan kısa vadeli borç hafifletme kararları ise fonu tatmin etmiş görünmüyor.

IMF, borcun sürdürülebilirliği için "tatmin edici" bir borç hafifletme yönünde tavır alırken, 2017 yılında gerçekleşecek seçimler öncesi başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri bu talebe sıcak bakmıyor. IMF ayrıca, Yunan hükümetinin yapısal reformları uygulayarak daha fazla vergi toplamasının yanı sıra "cömert" emeklilik sisteminde de daha fazla kesintiye gitmesi çağrısında bulunuyor.

Öte yandan, ana ortağı sol parti SYRIZA olan Yunan hükümeti ve IMF arasındaki en derin görüş ayrılığı ise istihdam piyasasına yönelik düzenleme talepleri üzerinde yaşanıyor. Toplu iş sözleşmelerini kısıtlayan ve işten çıkarmaların kolaylaştırılmasının önünü açan reform talepleri, halk desteğini önemli oranda kaybetmiş hükümeti ise adeta köşeye sıkıştırıyor.

Başta Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos olmak üzere ekonomi yönetimi, ısrarla "saçma" olarak nitelediği söz konusu reformlar konusunda duruşlarının değişmeyeceğini belirterek, tarafları bu konuda taviz vermeye davet ediyor. Çakalotos, mali hedeflere ilişkin Yunanistan'ın hiçbir anlaşmaya varmadığına dikkati çekerek, IMF'yi halihazırda ekonomik sıkıntılara maruz kalan emekliler ve düşük gelirlileri daha fazla tasarruf yapmaya itmekle suçladı.
Başbakan Aleksis Çipras ise bütçe tasarısının görüşüldüğü meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bir an önce müzakerelerin tamamlanarak, gelecek yılın ilk çeyreğinde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) parasal genişleme programına dahil olarak ülkedeki sermaye piyasasına nefes aldırmak istediklerini ifade etti. Çipras, kreditörlerin "mantıksız" isteklerine boyun eğmeyeceklerini de yineledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 19:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48