Yunanistan 'Hayır' dedi

Yunanistan'daki referandumda açılan sandıkların yüzde 90'dan fazlasına göre, "Hayır" oyları yüzde 61&i aştı.

Dünya 05.07.2015, 20:48 06.07.2015, 00:46
Yunanistan 'Hayır' dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın kaderini belirleyecek olan referandumda oyların ştzda 90(ına yakını sayıldı ve "hayır" oyları an itibarıyla yüzde 61.5 oldu. Sonuçların gelmesiyle ana muhalefette bulunan merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras istifa ettiğini açıkladı.

Yunanibtan bugün kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü şartlarıı hükümet tarafından kabul edilip edilmemesini oyladı. Gece yarısı eitibarıyla oyların yüzde 61.5 oranında hayır çıktı. Sandıkların yüzde 80'dan fazlası açılmış durumda. Yunanistan Başbakanı Çipras referandumdan "evet" tercihi çıkması halinde istifa edeceğini açıklamıştı. Bu sonuçlar sonrasında ana muhalefetteki Samaras istifa etti.

OYLARIN YÜZDE 90'DAN FAZLASI SAYILDI

Yunanistan'da bugün yapılan referandumda halk, kreditörlerin sunduğu önlem paketine net bir şekilde 'hayır' dedi. Oyların yüzde 90'I sayılırken, 'hayır' seçmenin yüzde 61,5, 'evet' ise yüzde 38,4'ünün desteğini aldı. Sonuçların netleşmesinin ardından parlamento binasının bulunduğu Sintagma meydanına çıkan binlerce kişi 'Hayır, Hayır' diye bağırarak zaferi kutluyor. Yunan hükümeti, 'hayır' oyu ile kreditörler karşısında elinin güçleneceğini düşünüyor. Euro Bölgesi liderlerinin Salı günü son durumu değerlendirmek üzere bir araya gelmeleri bekleniyor.

SAMARAS İSTİFA ETTİ

Resmi olmayan sonuçların ezici bir çoğunlukla "hayır" yönünde olmasından sonra muhalefette bulunan Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras istifa ettiğini açıkladı.

VARUFAKIS'TEN AÇIKLAMA

Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis açıklamalarda bulundu ve ilk sonuçları değerlendirdi. Yunan bakan konuşmasına; "Yunan halkı daha fazla kemer sıkmaya hayır dedi" diyerek başladı ve "bu hayır oyu ile demokratik bir Avrupa'ya evet dendi" vurgusunda bulundu.

Avrupalı kreditörlere de mesajı vardı Varufakis'in... "Verilen bu cesur hayır oyu ile yarından itibaren ortak bir paydada buluşmak için tüm ortaklarımızla görüşeceğiz" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?