Yunanistan'da iki günlük grev

Yunanistan'da Kamu Çalışanları Federasyonu 48 saatlik grev ilan etti

Yunanistan'da iki günlük grev

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), kamuda açığa alınmaları ve memurların işten çıkarılmasını protesto etmek amacıyla ülke genelinde 48 saatlik greve gitti.

ADEDY çalışanları, Atina'nın Klaftmonos Meydanı'ında toplanarak  İdari Reformlar Bakanlığına yürüdü. Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen gösteriye binlerce kişi katıldı.

Yunanistan Komünist Partisi'ne (KKE) bağlı Panellen Mücadele Cephesi (PAME) ise Atina'nın Omonia Meydanı'ndan Sıntagma Meydanına gösteri düzenledi, daha sonra ise olaysız biçimde dağıldı.

Eylemciler, "işten çıkartmalara hayır", "insanız, rakam değiliz", " öğretmenlerin değil hükümetin işine son verin", "işsiz veya 400 avro ile yaşanmaz", "bize layik bir hayat talep ediyoruz" şeklinde sloganlar attı.

Yunan Kamu Çalışanları grevine ilkokul, orta ve lise öğretmenleri, sigorta kurumları, yerel yönetim , devlet hastaneleri, Kültür Bakanlığı  ve Yüksek Öğretim Kurumları (AEİ) çalışanları da katıldı.

Bu arada Panellen Kılavuz Kaptan Birliği grevinden dolayı ülkedeki liman hizmetlerinin aksaması bekleniyor.

Greve ayrıca, tüm özel ve devlet medyası çalışanları da 10.00 -13.00 saatlerinde iş durdurma eylemi yaparak destek verdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39