Yüz tanıma sistemi skandalı

ABD'de polis tarafından kullanılan yüz tanıma sistemi senato üyeleri tarafından test edildi ve sonuç hayal kırıklığı oldu.

Dünya 27.01.2014, 19:40 30.07.2018, 11:58
Yüz tanıma sistemi skandalı

Yüz tanıma bir süredir bazı Amerikan Polis teşkilatı birimlerinde denenmeye başladı. ShiftDelete'de yer alan habere göre, bu teknolojinin suçluların belirlenmesinde ne kadar sağlıklı olduğunu anlamak için Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği devreye girdi. Birlik, Amerikan Senatosu üyeleri üzerinde yaptığı testlerde skandal sonuçlarla karşılaştı.

Yüz tanıma sistemi 535 Senatörü taradı ve elindeki suçlu profilleriyle eşleştirmeye çalıştı. Aslında taramada hiçbir Senatör aranan suçlu listesinde görünmedi. Ancak 28 Senatör yüz tanıma tarafından sabıkalılarla eşleştirildi.

Amazon yetkilileri bu sonuç üzerine Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne yüklendi. Yetkililer birliğin yüzde sekseni doğru eşleşme olarak kabul ettiğini söyledi. Amazon, Polis’in bu sistemi ancak yüzde doksanbeş ve üzerinde kullanmasını tavsiye ediyor. Ancak bu hatalı eşleşmelerin özellikle siyahi Senatörler üzerinde yoğunlaşması da yüz tanıma teknolojisi hakkında kötü sinyaller veriyor.

Polis teşkilatı da Amazon’un paylaştığı verileri doğruluyor. Teşkilattan gelen yorumlarda yüz tanıma sisteminin ancak yüzde doksanbeş ve üzeri eşleşmelerde tespit amaçlı olarak kullanıldığı yönünde.

Ancak Polis teşkilatı bu sisteme aylık 12 Dolar gibi cüzi bir ücret ödüyor. Bu kadar yüksek teknolojiye sahip bir sistemin bu kadar ucuz olması da akıllarda soru işareti bırakıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?