Zelenskiy, Rusya'yı "terör devleti" olmakla suçladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy, "Rusya'yı "terör devleti" olmakla suçlayarak uluslararası topluma çağrıda bulundu ve bu ülkenin terör faaliyetlerine son verene kadar BM Genel Kurulunda ve BMGK'deki haklarından yoksun bırakılmasını istedi.

Dünya 29.06.2022, 01:34
Zelenskiy, Rusya'yı "terör devleti" olmakla suçladı

Ukrayna Rusya'nın saldırılarını yoğunlaştırması ve Kremençuk'taki alışveriş merkezinin vurulmasının ardından BM Güvenlik Konseyini (BMGK) toplantıya çağırdı.

BMGK'ye savaşın başından beri ikinci kez hitap eden Zelenskiy, Moskova'nın geçen cumartesi Ukrayna'yı 62 füze, pazar günü ise 26 roket ile vurduğunu söyledi.

Zelenskiy, BM'ye 18 kişinin hayatını kaybettiği alışverişe merkezine yönelik saldırıya ilişkin ise bağımsız soruşturma çağrısı yaptı.

Rusya'yı "terör devleti" olmakla suçlayan Zelenskiy, uluslararası topluma Rusya'yı terör faaliyetlerine son verene kadar BM Genel Kurulunda ve BMGK'deki haklarından yoksun bırakması çağrısında bulundu.

Zelenskiy, Rusya'nın BM Genel Kurulunda ve BMGK'de yer almaması gerektiğini söyledi.

BM Siyasi işlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo ise savaşın başından beri Ukrayna'da 4 bin 731 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yorumlar (1)
Resul Erenler 1 yıl önce
Zelenski 2014 yılında Ukrayna'da nazi yanlısı bir darbe ile iktidara gelmiş bir kişi. Seçilmiş devlet başkana suikast düzenlemiş, ülkedeki Ruslara etnik temizlik yaptımış aralarında çocukların da bulunduğunu 14.000 kişinin katili bir kişilik. İşte bu katil bugün Avrupalılar tarafından emperyalistlerde desteklenen bir faşist yanlış anlaşılsın istemem Putinde saldırgan ve insan hakları ihlalcısı bir kişilk.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?