Tekne Orucu'nun aslı: Tenkiye orucu

“Tekne orucu”, âlimlerin küçük yaşta çocuklara oruca alıştırmak ve onlara İslâmî bir kimlik kazandırmak için önerdikleri tenkiye orucunda dayanır.

Tekne Orucu'nun aslı: Tenkiye orucu

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Ramazan ayı, çocuklarına irade kazandırmak isteyen anne babalar için önemli bir imkân. Zira bu ayda, anne babası oruç tutan neredeyse bütün çocuklar, oruç tutmaya özenirler.  Çocukların bu özentilerini bir kazanıma dönüştürmek için, çocukların dayanabildiği kadar oruç tutmalarına izin vermek gerektiği de bilinir. Özellikle uzun yaz günlerine denk gelen Ramazan aylarında çocuklar “tekne orucu”  ile bu imkânı elde ederler.

Peki, nedir bu tekne orucu, diyenler için küçük bir açıklama yapmak gerekir: Tekne orucu, bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesine tekne orucu denir.  Tekne orucunda çocuklar sahurdan kaba kuşluğa kadar veya öğleye kadar oruç tutarlar.

1940’lı yılların Ramazanlarını anlatan Necdet Sakaoğlu, “Taşrada Eski Yaz Ramazanları” başlıklı yazısında bu konuda önemli bir ayrıntıya dikkat çeker.  Sakaoğlu’nun aktarımına göre, tekne orucu, âlimlerin küçük yaşta çocuklara oruca alıştırmak ve onlara İslâmî bir kimlik kazandırmak için önerdikleri tenkiye orucunda dayanır. Arapçada “künyelemek”, “kimliklenmek” anlamına gelen tenkiye zamanla tekne olmuştur.( # Tarih, sayı:2, s.66)

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 12:02
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dilek Meryem Erdoğan
Dilek Meryem Erdoğan - 2 yıl Önce

Tekne orucunun adı neden tekne?
Cevap bekliyorum

ali  kabak
ali kabak @Dilek Meryem Erdoğan - 10 ay Önce

bunun bir tarihcesi vardır çok eski zamanlar önce yıl 1060lı yıllarda bir tane tekne batmış sonra teknenin içindeki insanlar iskambil oynarken birden karşılarınına haydarpaşa çıkmıs sonrasını anlatmıyayım biraz sen araştır öyle armut piş ağzıma düş yok pışşık

Özge Arıkan
Özge Arıkan - 10 ay Önce

Tekne orucu demek yani öğlen ezanına kadar oruç tutmak demek bende tutdum gerçi bende sağlık sorunları olduğu pek tutamıyorum heveslendim tutdum yani

Gulyaz
Gulyaz - 10 ay Önce

Ne guzel bir adet bende çocuğumu bu şekilde alistirdim.

banner39