banner15

30 günde 30 eyalette iftar

Amerikalı Müslümanlar Aman Ali ve Bassam Tarik, bu yıl Alaska'dan başladıkları Ramazan yolculuğunu adım adım internette paylaşıyor.

30 günde 30 eyalette iftar

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Geçtiğimiz yıl başlatıkları, '30 günde 30 eyalette iftar' projesi ile dikkat çeken Amerikalı Müslüman Aman Ali ve Bassam Tarik, Ramazan yolculuğuna bu yıl Alaska eyaletinin Anchorage şehrinden başladı.

Hergün farklı bir eyalette iftar yapmak için Ramazan'ın ilk gününde Alaska'dan yola çıkan iki genç, Ramazan boyunca 30 ayrı eyalette 30 ayrı camide iftar yapacak. Ramazan'ın ilk 20 gününü geçtiğimiz yıl ziyaret edemedikleri 20 eyalette iftar açan Ali ve Tarık, Ramazan'ın son 10 gününde ise daha önce ziyaret ettikleri eyaletlerdeki farklı camilerde farklı etnik guruptan Müslümanlarla biraraya gelecek.

Ramazan'ın son orucunu New York'ta açmayı planlayan Tarik ve Ali, tecrübelerini http://www.30mosques.com adlı web sayfası üzerinden paylaşıyor.

Güney Carolina'daki İslamville Camii'nde dua eden müslümanlar

Yolculukları hakkında konuşan Aman Ali, 'Yolculuğumuz sayesinde medya tarafından oluşturulan tek taraflı İslam imajının yanında Amerika'da Müslüman olmanın ne anlama geldiğini keşfettik.' dedi. Hergün ortalama sekiz saat araç kullanacak iki kafadar, doğudan batıya, kuzeyden güneye neredeyse tüm eyaletlere ayak basarak . Yapılan bağışlarla projelerini gerçekleştiren Tarık ve Ali, bu yıl projelerine 12 bin dolarlık destek toplamışlar.

İki genç, ''30 günde 30 cami projesi bizim için bir macera. En büyük amacımız Amerikalı Müslümanlar arasındaki dayanışmayı artırmak ve Müslümanlığı merak edenlerin meraklarını gidermek.''diye konuşuyor.
2010 yılı rakamlarına göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde, farklı etnik kökenlerden gelen yaklaşık 2.5 milyon Müslüman yaşıyor. Nesillerdir Amerika'da yaşayanlardan yeni hidayete erenlere uzanan bu geniş yelpazeyi tanımayı ve tanıtmayı amaçlayan iki genç, internet sitesinde ciddi tartışmaların yaşanmasına da imkan sağlıyor.

Arkansas'ta iftar yapan müslüman kadınlar. Bu resim internette haremlik-selamlık uygulamasından camilerde kadınlara ayrılan bölümlerin yetersizliğine kadar farklı konuların tartışılmasına neden olmuş

Bu arada, Ali ve Tarık'ın projesinden ilham alan dünyanın farklı köşelerindeki müslümanlar Ramazan'da benzer yolculuklara çıkarak deneyimlerini sanal aleme taşıyor. Bunlar arasında en ilginçleri Endonezya, Hollanda ve Kanada'da Ramazan boyu farklı camilerde iftar yapan müslümanların aktardıkları....

Güney Dakota'da, 2001 yılında İslam'ı seçen Amerikan yerlisi Beşir Butcher, Tarık ve Ali'nin yolculuklarında tanıştıkları Müslümanlardan sadece biri...

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 10:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35