banner15

9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri'ne Azerbaycan ve Bangladeş'ten ziyaret

Ankara’nın Keçiören ilçesinde gerçekleşen 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri yoğun ilgi görüyor. Etkinliklere Azerbaycan ve Bangladeş’ten katılım sağlandı. Azeri heyet, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı makamında ziyaret ederken, Güney Asya’dan ilk kez konuk olan Bangladeş heyeti de, Keçiörenliler ile buluştu.

9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri'ne Azerbaycan ve Bangladeş'ten ziyaret

Başkent Ankara’nın Keçiören ilçesinde 23 ülke, 15 hemşehri derneğinin katılımıyla gerçekleşen gerçekleşen 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Azerbaycan’dan gelen bir heyeti makamında ağırladı. 

AZERİ HEYETTEN ZİYARET 

Ramazan’ın birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu yansıtan 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Azerbaycan’dan Keçiören’e gelen Sumgayit Şehir Valisi Zakir Farajov, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim ile birlikte Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı makamında ziyaret etti.

 

Başkan Ak, köklü devlet geleneğine sahip iki ülkenin her zaman dost olacağını hatırlatarak, "Azerbaycan'daki kardeş belediyemiz Sumgayit ile güçlü bir iş birliğimiz var. Tecrübelerimizi paylaşıyor, güzel çalışmalar yapıyoruz.” dedi. 

ERDOĞAN’I SEÇİM SONRASI AZERBAYCAN’A DAVET ETİLER 

Türkiye'de ilk kez Hocalı Soykırımı Anıtını yapan Keçiören Belediyesi'nin kendileri için çok önemli bir değer ifade ettiğini belirten Azerbaycan’ın Sumgayit Şehir Valisi Zakir Farajov ise, 24 Haziran’daki seçimden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bakü’ye beklediklerini vurgulayarak şöyle konuştu:  “Sayın Erdoğan her seçim sonrası mutlaka Bakü’yü ziyaret eder, bizim Cumhurbaşkanımız Sayın Aliyev de seçildikten sonra mutlaka Türkiye’ye gelir. İki ülkenin dostluğu için bu çok önemli… Bizim en büyük ve en güçlü kardeşimiz sizlersiniz.” 

MAZLUM MİLLETLERİN UMUDU ERDOĞAN 

Başkan Ak da “Mazlum dünya, dostlarımız, kardeşlerimiz, İslam alemi için Erdoğan’ın yeniden seçilmesi çok önemli… Erdoğan sadece Türkiye’ye değil dünyadaki mazlum milletlere ve haklı davalara sahip çıktı, haksızlıklara tavrını net bir şekilde ortaya koydu.” diye konuştu. 

23 ülke, 15 hemşehri derneğinin katılımıyla gerçekleşen 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri ile ilgili de Ak, “Gelen heyetler Ankara’yı geziyor, görüşmeler yapıyorlar, 9 yıldır Azerbaycan hep geldi ve yanımızda olduğunu hep gösterdi.” diye konuştu. 

Hocalı Anıtını da ziyaret edip çelenk bırakan heyet, Göçmen Hizmetleri Merkezi ve belediyenin birimlerini de gezerek çalışmalarla ilgili de bilgi aldı. 

BANGLADEŞ İLK KEZ KEÇİÖREN’DE 

9. Uluslararası Ramazan Etkinliklerine Güney Asya’dan ilk kez konuk olan Bangladeş, Keçiörenlilerle buluştu. 

Kalaba Kent Meydanında Bangladeş ve Samsun Kültür Evinin açılmasıyla başlayan geceye Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Siddiki, AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Enes Şişman, Belma Erdoğan, Gökçer Doğan, Ankara – Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı Nejdet Gökçe, Meclis Üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 

Programda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bangladeş Kültür Evi ve Samsun Kültür Evi ile oraları daha yakından tanıyacak, bilgi edineceksiniz. Rahmet, mağfiret ve bereketi bol Ramazan’ı birlik ve beraberlik içinde geçirmeye devam ediyoruz.” dedi. 

9. Uluslararası Ramazan Etkinliklerini, farklı kültürleri bir araya getiren sıra dışı bir olay olarak tanımlayan Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Siddiki de, “Türkiye ve Bangladeş birbirini sevip sayan iki ülke… Bugün de sizlere kendi kültürümüzü tanıtacağız, Bangladeşli’ler de sizin gibi neşeli insanlar… Önce standımızı sonra da ülkemizi ziyaret etmenizi bekliyoruz.” diye konuştu. 

Siddiki, ticari ilişkilerin artması için Türk iş adamlarını Bangladeş’e davet etti. 

Bangladeşli sanatçılar Chinmoy Mozumder, Zubair Hossain, Ariful İslam, Sonia İslam Bangladeş Halk Türkülerini seslendirirken Ankara – Samsun Dernekler Federasyonu da alandakilere yöresel lezzetleri “keşkek” dağıttı. 

Protokolün hediyeleşmesi sonrası program toplu hatıra fotoğrafı ile son buldu.​

Kaynak: Bizim Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 16:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48