banner15

Alman bakan, cemaat iftarında

Berlin Türk Cemaati tarafından verilen iftar yemeğine katılan Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Körting, Müslümanların artık Berlin'in ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Alman bakan, cemaat iftarında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da Berlin Türk Cemaati (TGB) tarafından bu akşam verilen iftar yemeğine Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting de katıldı.

Ebru eğlence merkezinde verilen iftarda konuşan Körting, Hristiyanlıkta da bir çeşit oruç tutma adetinin olduğunu belirterek, "Çeşitli dinlerin bir araya gelmesi güzel. Aslında dinler arasında fazla bir fark yok" dedi.

Türkiye'den Almanya'ya yönelik iş göçünün 50. yılının kutlandığı bu günlerde Berlin'deki Türklerin ve genel olarak Müslümanların sayısının da büyük ölçüde arttığını ve Berlin'de yaklaşık 250 bin Müslümanın yaşadığını ifade eden Körting, Müslümanların artık Berlin'in ayrılmaz bir parçası olduğunu kaydetti.

TGB Başkanı Bekir Coşkun da iftar yemeklerinde Alman dostlarıyla bir araya gelmeyi adet haline getirdiklerini belirterek, iftarların karşılıklı kabul ve saygının güçlendirilmesine katkı sağladığını söyledi.

Türklerin Alman toplumuna uyumunun da tek yönlü bir gelişme olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Coşkun, İngiltere ve Fransa'da yaşanan olaylar göz önünde tutulduğunda Türklerin Almanya'ya sağladığı katkıların takdir edilmesi gerektiğini kaydetti.

Alman toplumunun değerlerine saygı duyduklarını belirten Coşkun, gelecekte artık uyum değil, katılım ve adil paylaşım konularında konuşulmasını beklediklerini söyledi.

Okullarda Türkçe dersi verilmesini, İslam dininin hukuki açıdan resmi bir din olarak kabul edilmesini ve Alman toplumunun kendi değerlerine saygı göstermesini istediklerini ifade eden Coşkun, Türk kökenlilerin de sadece eğitim değil, sağlık, çevre, vergi ve istihdam politikalarıyla da ilgilenmesi ve seçimlerde oy kullanması gerektiğini kaydetti.

Tüm partiler ve 18 Eylül'de yapılacak Berlin Eyalet Meclisi seçimlerine katılacak milletvekili adaylarına göçmenlerin sırtından seçim mücadelesi yapmamalarını da isteyen Coşkun, hiçbir şeyin ülkedeki barışın korunması kadar önemli olmadığını söyledi.

Coşkun ayrıca, Afrika'daki aç insanlar için bağış yapılması çağrısında bulundu.
İftar yemeğine Elçi Müsteşar İskender Okyay, Muavin Konsolos Mert Doğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri Ahmet Nazif Garibağaoğlu, Din Hizmetleri Ataşesi Hasan Hayri Yaşar, Yeşiller Partisi Federal Meclis Üyesi Hans-Christian Ströbele, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Üyesi Eva Högl, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Emine Demirbüken-Wegner, CDU milletvekili adayları Ertan Taşkıran, Timur Husein ve Kurt Wansner ile çok sayıda Türk ve Alman politikacı, iş adamı ve çeşitli derneklerin üyeleri, ayrıca Kırgızistan ve Kazakistan büyükelçiliklerinden yetkililer katıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 00:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35