Almanya'da sokak iftarına yoğun ilgi | FOTO

Münih'teki Türk esnaf şehirdeki Müslümanları sokak iftarında ağırladı. İlk kez düzenlenen sokak iftarına yoğun ilgi vardı

Dünyada Ramazan 06.07.2015, 11:44 06.07.2015, 11:44
Almanya'da sokak iftarına yoğun ilgi | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'nın Münih kentinde sıra dışı bir iftar yemeği verildi. 'Üç Beş Kişi' adlı sivil inisiyatif grubu, kentte Türk iş yerlerinin en yoğun olduğu Goethe caddesini kapatarak bir iftar daveti verdi.

'Halk iftarı' adı altında düzenlenen etkinliğe hiç bir protokol mensubu davet edilmezken, özellikle kentte zor koşularda yaşayan Bulgar Türk'ü göçmenler davet edildi.

Tük bayraklarıyla süslenen caddede, ilk kez ezan okundu ve dualar edildi. Konuklar, kapatılan caddeye konan masalarda yemeklerini yediler. İnisiyatiften Harun Uzun dua sonrası yaptığı konuşmasında israf konusunu işlerken 'İnsan elindekinin değerini bilmesi için önce ihtiyaç sahibinin halinden anlayıp, elinin tersi ile ittiği nimetlerin değerini bilmesi lazımdır. Allah'ın gazap ettiği sofra, zenginlerin çağrılıp fakirlerin çağrılmadığı sofradır' dedi.

'Üç Beş Kişi' adlı sivil inisiyatif grubunun sözcüsü Levent Ekiz ise Türkçe ve Almanca konuşma yaptı. Ekiz konuşmasında 'Üç Beş Kişi olarak israf etmeye hayır diyoruz. Açlığın ve israfın merkezi Münih'in tren garı yakınında iftar yapmak bize nasip oldu. Üç Beş Kişi'nin sofrası her zaman çok zengin olmuştur. Bunu yiyecek olarak demiyoruz. Soframız insan zenginidir. Biz iftarı kapalı kapılar arkasında, saklanarak, binaların altında, zengin sofralarda yapmak istemedik. Amacımız ortada, herkesle beraber, halkla beraber paylaşım iftarı yapmaktı. Bunu da gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?