banner15

Azak Denizi kıyısında iftar çadırı-FOTO

Ukrayna’nın Azak Deniz'i kıyısındaki Mariupol şehrinde yaşayan Müslümanlar, 4 yıl önce inşa edilen Kanuni Sultan Süleyman Camii’inin bahçesinde iftar çadırı kurdu

Azak Denizi kıyısında iftar çadırı-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkler, Azak Denizi kenarında Ramazan çadırı kurdu.

Ukrayna’nın Azak Deniz'i kıyısındaki Mariupol şehrindeki yerleşik Müslümanlar, denizin kenarına Ramazan çadırı kurdu. 4 yıl önce inşa edilen Kanunini Sultan Süleyman Cami’sinin bahçesinde kurulan iftar çadırında Ramazan süresince hergün yaklaşık 150 kişiye iftar veriliyor.

Orucunu iftar çadırında açan ve 4 yıl önce Müslüman olduğunu belirten Karina Agakova; “İslam’a girdiğim ilk yıllarda oruç bana çok zor geliyordu. Artık oldukça hafif geçiyor. Şimdilerde oruç tutarken zorlanmıyorum” diye konuştu.

Mariupol Müslüman Cemiyeti Başkanı İlham Mirzaoğlu Rustamov ise; “Mariupol şehrinde yaklaşık 4 bin Müslüman bulunuyor. Burada Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelen Müslümanlar da var. Hepsini mübarek Ramazan ayı ile kutluyorum” şeklinde konuştu.

Mariupol Müslüman Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Gedikoğlu ise; “4 yıldır burada iftar çadırımız kuruluyor. Burada her akşam 150 civarında insan oluyor. 13 devletin vatandaşı iftar için geliyor. O insanlarla beraber burada Ramazan’ı geçiriyoruz. Akşamları iftarımızı yapıyoruz. Burada birbirimize kaynaşarak ramazanımızı geçiriyoruz. Azak Denizi kenarında güzel bir camimiz var. Buradaki atmosfer Türkiye’deki ramazanları aratmıyor.” dedi.

Ramazan akşamlarını camideki etkinliklerle geçiren Türk ailelerinden Özdemir çifti yüreğinde her ne kadar memleket özlemi olsa da hallerinden memnun olduklarını ifade etti. Muharrem Özdemir "Ramazan burada eşim ve çocuğumla birlikte çok güzel geçiyor" derken eşi Gülsüm Özdemir ise duygularını; “Türkiye’den uzak istediğimiz şeyleri bulamıyoruz, yiyemiyoruz. Türkiye’yi çok özledik. Türkiye’nin yiyeceklerini çok özledik. 11 yıldır buradayım Kiev’de okudum üniversiteyi. Daha sonra evlenip buraya geldim. Burada insanlar çok iyi. İzmir Aliağa’daki aileme selamlar gönderiyorum.” şeklinde ifade etti.

Azak denizinin kıyısında yeşil bir alanda kurulan Ramazan çadırında oruçlarını açan inanlar, daha sonra cami imamları teravihi bekleyen cemaatine çay ikram ediyor. İftardan teravih vaktine kadar cami avlusundaki havuz kenarında çay sohbetleri ediliyor. İmamların Kur'an tilaveti ve dualarla bereketlendirdiği akşam kılınan teravih namazı ve tesbihat ile son buluyor.

  

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 11:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35