banner15

Bağdat'ta İmam-ı Azam Camii'nde Kadir gecesi

Kadir Gecesi'nde binlerce Iraklı başkent Bağdat'ta bulunan ve Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin türbesinin bulunduğu İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisine akın etti

Bağdat'ta İmam-ı Azam Camii'nde Kadir gecesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan daha hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde binlerce Iraklı başkent Bağdat'ta bulunan İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisine akın etti.

Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin türbesinin bulunduğu Azamiye semtindeki Ebu Hanife Camii, Kadir Gecesi münasebetiyle Bağdat'ın bir çok semtinden ve Bağdat dışından gelen binlerce insanın akınına uğradı. Bağdat'ta direnişin merkezi ve en sıcak bölgelerden biri sayılan Azamiye'ye yoğun güvenlik önlemleri altında gelen insanlar, Kadir gecesinde teravih ve tesbih namazı kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu, İmam-ı Azam Ebu Hanife'nin türbesini ziyaret etti.

Bağdat'ta sadece İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisinde bulunan Sakal-ı Şerif de, tekbir ve salavat eşliğinde ziyaretçilere açıldı. Sakal-ı Şerif, ilk önce kadınlara daha sonra da erkeklerin ziyaretine açıldı. Sakal-ı Şerif'i gören ve duygusal anlar yaşayan insanlar, Sakal-ı Şerifi öperek teberrük etti.

Ailece gelinen camide insanlardan kimisi Irak için, kimisi de tüm İslam alemi için iyi dileklerde bulundu.

Namaz kılıp dua ederek Irak için iyi dileklerde bulunan Hazım Naci Muhammed, bu şerefli ve mübarek günde Irak'ın zorluklara direnen ve güvenli bir yere olmasını temenni ettiklerini dile getirdi.

Azamiye semti sakinlerinden olan Um Muhammed, Allah'tan, İslam alemini hayırlarda ve sevgide birleştirmesini temenni ederek, İslam alemine karşı herhangi bir saldırı ya da tehdit karşısında Müslümanların kalplerinin 'bir' yapmasını istediğini kaydetti.

Bu arada, insanların büyük bir kısmı sahura ve sabah namazına kadar camide kalarak ibadetini sürdürdü.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 10:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35