banner15

Bağdat'ta Ramazan

Altyapı eksikliğine rağmen Bağdat'ta Ramazan ayına özgü atmosferi özellikle dini mekanlarda hissetmek mümkün

Bağdat'ta Ramazan

Irak genelinde güvenlik sorunu, elektrik ve diğer altyapı hizmetlerindeki yetersizlikler ile kavurucu sıcaklara rağmen Bağdat'ta Ramazan ayına özgü atmosferi özellikle dini mekanlarda hissetmek ve görmek mümkün. 

Ülkede elektrik kesintilerinin had safhada olmasına rağmen abartılı bir şekilde ışıklandırılan Bağdat'taki camiler, Ramazan akşamı ve gecelerine ayrı bir güzellik katıyor. Akşama doğru İslam alemi açısından büyük bir öneme sahip Kazımiye, Şeyh Abdulkadir Geylani ve İmamı Azam Ebu Hanife türbe ve camilerinde ve bunların etrafında ciddi anlamda bir hareketlilik başlıyor. 

Başkent Bağdat'ta akşam ezanından önce en büyük hareketlilik Şiilerce kutsal sayılan ve Şii mezhebinin 12 imamının 7'ncisi olan Musa Bin Cafer El Kazım'ın türbesinin bulunduğu ve semte adını veren Kazımiye türbesi ve etrafında yaşanıyor. Binlerce Iraklı ve yabancının namaz kılmak, oruç açmak ve dua etmek için Kazımiye Camisine akın ettiğini görmek mümkün. 

Kazımiye Camii Protokol Müdürü Fadıl Abbud İsa, Ramazan ayında camide akşam namazını kılmak, burada orucunu açmak ve dua etmek için türbeyi akşam saatlerinde ziyaret edenlerin sayısında büyük artış görüldüğünü söyledi. Ramazan ayında her akşam camide akşam namazını kılanlar için iftarda 2 bin 500 kişilik yemek dağıttıklarını belirten İsa, iftardan sonra Kur'an-ı Kerim okunduğunu kaydetti. 

Tasavvuf medresesinin kurucusu büyük İslam düşünürü Abdülkadir Geylani'nin Bağdat'ın merkezinde bulunan Bab El Şeyh semtindeki türbesi de kentte en çok ziyaret edilen mekanlar arasında yer alıyor. 

İftar için türbeye gelen yüzlerce aile, gecenin geç saatlerine kadar burada kalıyor. 

Şeyh Abdulkadir Geylani Camii imam ve hatibi Dr. Enes Mahmud Halef, cami kapısının hiç bir ayırım gözetmeksizin her zaman, herkese açık olduğunu, camiye gelen insanların büyük huzur ve güven bulduğunu belirtti. İftarını yapmak, namaz kılmak ve dua etmek için onlarca ailenin camiye geldiğini ifade eden Halef, "Camiye gelen aileler burada namazını kılıyor, türbe ziyaretini yapıyor, gece geç saatlere kadar kalıp sıkıntısını atıyor ve rahatlıyor. Ramazan öncesinde olduğu gibi camimizde yoksullara yemek dağıtıyoruz. Cami etrafında yüzlerce aile de dağıtığımız yemekle karnını doyuruyor" dedi. 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 11:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35