banner39

'Bereket Konvoyu' Kosova'da

Bayrampaşa Belediyesi'nin 8. kez yola çıkan "Bereket Konvoyu", Mamuşa, Skenderay ve Prizren'de iftar verdi -İftarlara katılan binlerce Kosovalı Müslüman, Ramazan coşku ve heyecanını birlikte yaşadı.

Dünyada Ramazan 31.07.2012, 22:12 31.07.2012, 22:20
'Bereket Konvoyu' Kosova'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Bayrampaşa Belediyesi'nin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganıyla 8. kez yola çıkan "Bereket Konvoyu", Kosova'nın farklı şehirlerinde iftar programları düzenledi.

Balkan ülkelerinde Ramazan coşkusuna ayrı bir renk katan "Bereket Konvoyu", Kosova'nın Mamuşa, Skenderay ve Prizren kentlerinde de konakladı. İftar programlarına yerel yetkililer ve çok sayıda Kosovalı katıldı.

İftar öncesi okunan Kur'an-ı Kerim'i dinleyen Kosovalılar, daha sonra ezanla birlikte oruçlarını açtı.

Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Bayrampaşa Belediyesi'nin bu yıl belirlediği slogana uygun olarak hiçbir şekilde sınır tanımdan Balkanlar'da Ramazan bereketini kendileriyle paylaştığını söyledi.

Bütüç, bu girişimi 8 yıl önce başlatan eski Belediye Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge ile bu hizmeti sürdüren yeni belediye başkanı Atilla Aydıner'e teşekkür etti.

Kosova ve Türkiye arasındaki ilişkilerin sürekli kuvvetlendiğini ifade eden Bütüç, Türkiye güçlendikçe Kosova'nın daha güçlü olduğunu ifade ederek, "Türkiye'deki 75 milyon, Türkiye'yi bizim gördüğümüz kadar büyük görebilse Türkiye dünyada ekonomik bir dev olur" diye konuştu.

KOSOVALILAR MEHTER'LE COŞTU

Bereket Konvoyu'nun uğradığı Skenderay'da da binlerce Dreniçalı, aileleriyle birlikte iftar etti, aynı zamanda kültür sanat etkinliklerini izledi. İftara katılanlar ebru ve hat sanatıyla da tanışma fırsatı buldu.

Ebru sanatçısı Aziz Saydut ve hattat Rıdvan Özalp'ın çalışmaları herkes tarafından büyük ilgiyle izlendi. Sanatçılar, izleyenlerin dikkatli bakışları altıdan yaptıkları eserleri isteyenlere hediye etti.

İftardan sonra düzenlenen kültür-sanat etkinlikleri çerçevesinde, Osmanlı kıyafetleriyle şerbet dağıtılması, pamuk şekeri ve macun ikramı, iftar programına ayrı bir renk kattı.

Daha sonra, Bayrampaşa Belediyesi Türk ses ve saz sanatçıları, ilahiler ve tasavvuf müziği eserleri seslendirdi. Halk oyunları gösterisinin de yapıldığı programda Kosovalılar, Mehter takımının çaldığı marşlarla coştu.

Kosova'da Ramazan ayı boyunca, Priştine, Prizren, Mitrovça, Vıçıtırın belediyelerinde kurulan Ramazan çadırlarında da her akşam binlerce kişiye iftar yemeği veriliyor.
    
    

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü