banner15

Bosna'da Ramazan sofraları şenlendi

Bosna'daki savaşta mağdur olan ve ülkede yaşanan ekonomik krizden dolayı zor günler geçiren halkın Ramazan'da sofraları yardımlar sayesinde şenlendi.

Bosna'da Ramazan sofraları şenlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan'da, Türk halkının destekleriyle Bosna-Hersek'e gönderilen gıda ve yardım malzemeleri, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürüyor.

Bosna-Hersek'te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta mağdur olan ve ülkede yaşanan ekonomik krizden dolayı zor günler geçiren özellikle Srebrenitsa, Doğu Doboy ve Gorazde kentlerinde yaşayan fakir Boşnak halkın Ramazan'da sofraları Türk yardımları sayesinde şenlendi.

Avustruya'nın Bregenz kentindeki Türkiye'nin Başkonsolosluğu'nun girişimleriyle hazırlanan 12 ton gıda malzemesi, Srebrenitsa, Doğu Doboy ve Gorazde kentlerinde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya başlandı. İslam Toplumu Millî Görüş-Hasene sivil toplum örgütü aracılığıyla dağıtılan yardımların Ramazan ayı sonuna kadar fakir ailelere ulaştırılacağı kaydedildi.

Doğu Doboy'un yakınlarında yer alan Klokotnica köyünde yaşayan ve Bregenz Başkonsolosluğu'nun gönderdiği gıda yardımından faydalanan 70 yaşındaki Hatica Mustafiç, yalnız yaşadığını ve hasta olduğunu ifade ederek, "Ramazan ayında Türkler tarafından ziyaret edilmesinin, kendisine yapılan yardımdan daha anlamlı olduğunu" vurguladı.

Frkati köyünde yaşayan Emina Mustafiç ise 2 çocuğu ile birlikte küçük bir evde yaşadığını ifade ederek, aldığı gıda desteğinin kendisi için Ramazan ayında büyük önem taşıdığını belirterek, "İnsan bazen çaresiz kalır, ama Allah hep bir yerden verir. Bu yardımları sağlayan Türkiye ve Türklere çok teşekkür ederim" dedi.

BOSNA'YA YAPILAN DİĞER RAMAZAN YARDIMLARI

Batı Avrupa'da yaşayan Türkler başta olmak üzere, diğer Mü slüman toplulukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 100 bin üyesi bulunan "İslam Toplumu Milli Görüş-Hasene" (IGMG-Hasene) sivil toplum örgütünün Balkanlar Sorumlusu Edin Salkoviç, AA muhabirine açıklamada bulunurken, Bregenz Başkonsolosluğu'nun bu yılki Bosna-Hersek yardım faaliyetlerini bu yıl kendileri aracılığıyla dağıtıldığını söyledi.

Kendi derneklerinin de Ramazan ayı boyunca başta Bosna-Hersek olmak üzere, Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Sancak'ta ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunduklarını belirten Salkoviç, bu yardımların Ramazan ayı boyunca devam ettireceklerini kaydetti.

Öte yandan, Temmuz 1995 yılında Sırp birliklerince soykırımı işlenen Srebrenitsa kentinde de İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Ramazan ayında çeşitli yardım faaliyetleri düzenleniyor.
İHH İnsani Yardım Vakfı Bosna-Hersek Sorumlusu Mukadder Tanoviç, Srebrenitsa'nın en ücra köylerine kadar ulaşarak buralarda yaşayan ihtiyaç sahibi Boşnaklara, Türk halkının yardımlarını ulaştırdıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 06:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35