Cape Town'da Ramazan'a özel fuar | VIDEO

Cape Town'da Ramazan Fuarı ismiyle bir fuar açıldı. Standlarda kıyafet ve yiyeceklerin bulunduğu fuara 200 firma katıldı. Fuar, şehirde Ramazan ayı heyecanının yaşandığı adreslerden biri.

Cape Town'da Ramazan'a özel fuar | VIDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde bu yıl 15'inci kez kapılarını açan Ramazan Fuarı yaklaşık 200 firmanın katılımıyla başladı. Fuarın amacı, hem ülkede yaşayan Müslümanları bir araya getirmek hem de Ramazan ayı ruhunu canlandırmak.

Kuzey Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre bu yıl fuar kapsamında bir ilk yaşandı. Fuara katılmak isteyen firmalardan ''helal sertifikası'' istendi. Sertifikası olmayan firmalar standlarda yer alamadı. Spice Mekke isimli şirket sahibi Şerif Abbas, fuarla ilgili şu şekilde konuştu:

FİRMALARDAN HELAL SERTİFİKASI İSTENDİ

“Biz baharat ürünlerinin yanısıra yemek ve kuru yemiş ürünleri de üretiyoruz. Ortadoğu mutfağının Güney Afrika'da tanınması için çaba harcıyoruz. Çünkü bu sadece ticari bir konu değil bizim kültürümüzün kökenleri Ortadoğu’daki İslam kültürüdür.

Bu sene ilk defa helal sertifikası bulundurmaları koşulu ile Müslüman olmayan firmaları da davet ettik. Fuara Müslüman olmayanlar da geliyor. Bu bizim için sevindirici. Çünkü İslam aynı zamanda bir davet dini. Bu fuarda Müslüman ve Müslüman olmayanların bir araya geldiğini Ramazan'ı beraber yaşamak istediklerini görebilirsiniz.”

Karşılıklı ticaretin yanı sıra kültürel alışverişinde yapıldığı fuar, ticari amaçtan çok Müslümanları birleştiren bir etkinlik olarak her yıl tekrar ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 15:46
banner53
YORUM EKLE

banner39