banner39

Çinli Müslümanlar ilk iftarı yaptı

Çinli Müslümanlar, Ramazanın ilk iftarını büyük bir heyecan içinde yaptı.

Dünyada Ramazan 01.08.2011, 17:39 02.08.2011, 12:58
Çinli Müslümanlar ilk iftarı yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çinli Müslümanlar, İslam aleminin kutlu ayı ve 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan'ın ilk iftarını büyük heyecan içinde yaptı.

Başkent Pekin'deki Nanxiapo Camisi, yerli ve yabancı Müslümanların iftarını açtığı mekanlardan biriydi. İftar hazırlığı saatler öncesinden başladı. Caminin mutfağında hummalı bir çalışmanın ardından Çin'e has iftar yemekleri hazırlandı. Lamien dedikleri el yapımı uzun erişte yemeği, iftar menüsünün ana yemeğini oluşturdu.

Cami mutfağında hazırlıklar sürerken, bir yandan da cami avlusunda dışarıdan gelen cemaate iftarlarını açmaları için masalara meyve, tatlı ve hafif gıdalar konuldu. Vakit girdiğinde toplu dualar edildi ve iftarlar bu hafif gıdalarla açıldı.

Sonrasında ise ezan okundu ve akşam namazı kılındı. Namazın ardından ise caminin yemek salonunda cemaat toplu olarak Lamien yedi.

İftarını Lamien ile açan 73 yaşındaki Ma Zhentian (Semseddin), "Bu Allah'ın bir kuralı. O yüzden ne kadar zor ve çetin olsa da yerine getirmemiz lazım." diyerek, Allah'ın emrini sıcak soğuk demeden yerine getirmekten dolayı mutlu olduklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?