banner15

Diplomatlara New York'ta Türk iftarı

ABD’nin New York kentindeki Türk Kültür Merkezi (TCC) onlarca farklı ülkenin diplomatını iftar sofrasında bir araya getirdi.

Diplomatlara New York'ta Türk iftarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD’nin New York kentindeki Türk Kültür Merkezi (TCC) onlarca farklı ülkenin diplomatını iftar sofrasında bir araya getirdi. TCC tarafından verilen iftar yemeğine katılan İngiltere, Danimarka, Romanya, Uruguay, ABD, Kosta Rika, Mısır, Kazakistan, Karadağ, İspanya, Avusturya, Kanada, Kosova, İsrail, Güney Kore gibi ülkelerin Birleşmiş Milletler’de (BM) görevli büyükelçileri ve New York başkonsolosları ile diplomatlar katıldı. Programda Türkiye adına BM daimi temsilciliği ile başkonsoloslukta görevli konsoloslar katılırken, büyükelçi ya da başkonsolosun gelmemesi dikkat çekti.

Yapılan iftarın ardından kürsüye gelerek duygu ve düşüncelerini açıklayan ülkelerin büyükelçileri, başkonsolos ile diplomatları, insanların bir Allah’a inandığı, dinlerin değil asıl politik kavgaların düşmanlıkların asıl kaynağı olduğu hususuna dikkat çektikleri görüldü.

İspanya, Kosova, Karadağ, İngiltere temsilcilerinin konuşmasının ardından Uruguay’ın BM’deki Büyükelçisi Jose Luis Cancela kısa ancak etkileyici bir konuşma yaptı. Cancela konuşmasına, ‘‘Müsaade ederseniz sizleri kız ve erkek kardeşlerim diye hitap etmek istiyorum. Eşim ile birlikte ilk defa katıldığım bu iftar programından çok etkilendiğimi itiraf etmek istiyorum. Hepimiz Allah’a inanıyor ve O’nun kullarıyız. Hristiyanlıkta bunun tam karşılığı ‘Tanrı’nın çocukları’ olarak ifade edilebilir. Bu nedenle hepinize kız ve erkek kardeşlerim diye hitap etmek istedim’’ dedi.

Dinlerin ya da inançların arasında bir düşmanlığın olmadığını vurgulayan Büyükelçi Cancela, ‘‘Sorun politik çıkar çatışmalarında. Ancak devletler bunu açıkça ifade etmek yerine el altından sanki dinler arası bir sorun varmış gibi kamuoyuna yansıtıyor’’ diye konuştu.

TCC New York Müdürü Mehmet Kılıç’ın Ramazan’ın Müslümanlar için ne anlama geldiğini özetlediği kısa konuşmasının ardından programda Başkan Barack Obama’nın da Ramazan için dile getirdiği mesajı katılımcılara sinevizyon ile gösterildi. Kılıç hoş geldiniz konuşmasında TCC’nin yapmış olduğu hizmetler hakkında bilgi verirken bu sene Ramazan süresince her defasında farklı meslek gruplarına 10 defa iftar vermeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Orucun kişinin ve toplumun hayatında neleri ifade ettiği konusunda da katılımcılara bilgi veren Kılıç, ‘‘Türkiye’de son yıllarda binlerce insanın katıldığı büyük iftarlar verilerek toplumun farklı kesimlerini bir araya toplamayı başaran bu etkinlikler adeta festival havası içinde geçmekte.” diye konuştu. İftar programlarının toplumda dayanışma ve yardımlaşma duygularını arttırdığına işaret eden Kılıç, bu konuda Somali, Kenya ve Etopya için yapılan yardımları örnek gösterdi. Bu yıl Ramazan ayı süresince New York ve diğer eyaletlerde yaşayan Türklerin kendi aralarında Afrika için yardım toplandığına işaret eden Kılıç, ‘‘Helping Hands’’ adlı yardım kuruluşunun bu tür aktivitelere öncülük ettiğini dile getirdi.

Kılıç’ın konuşmasının ardından Ramazan’ı tanıtan kısa bir film gösterimi yapıldı. İkram edilen Türk yemekleri ve tatlılarından sonra kısa bir konuşma yapan TCC Başkanı Avukat Zafer Akın, katılımcılara teşekkür ederek başkanı olduğu kurumun 12 farklı bölgede temsilciliklerinin olduğuna dikkat çekti. TCC’nin kuruluş ilkesi ve prensipleri hakkında bilgi veren Akın, amaçlarının ırk, millet, renk ayrımı yapmadan insanlar arasında karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü ortamını arttırmak olduğuna işaret etti. TCC’nin bugüne kadar sayısız aktivitenin altında imzası olduğuna vurguda bulunan Zafer Akın, ‘‘Tüm bunların yapılabilmesi de sizler gibi değerli katılımcıların bizlere göstermiş olduğu güven ve desteklerle mümkün olmuştur’’ dedi.

BM GENEL KURULU GİBİ İFTAR

Güney Kore, Uruguay, Senegal, Sri Lanka, Haiti, Gabon, Fiji gibi ülkelerin BM’de görevli büyükelçileri ile Mısır, İsrail, Karadağ, Kosta Rika, Malezya, Çek, Avusturya, Kanada’nın New York başkonsolosları ve Almanya, Amerika, Türkiye, İspanya, Filipinler, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Rusya, İtalya, Romanya, Hollanda, Bulgaristan gibi ülkelerinde daimi temsilcilikleri ile başkonsolosluklarında görevli konsolosları katıldı. Ülke temsilciliklerinin dışında BM’de görev yapan bazı kurumlarında diplomatları iftar yemeğinde hazır bulundu.

İftar yemeğinin ardından sırasıyla kürsüye gelen diplomatlar, Ramazan ve Türkiye hakkındaki izlenimlerini katılımcılarla paylaştı. Romanya başkonsolosluğu adına programa katılan Simona Boscan, 18 ay görev yaptığı Türkiye için, ‘‘Türkiye’yi seviyorum. Bu nedenle Türk gelenek ve göreneklerini de bir hayli öğrendim’’ dedi.

Birçok ülkenin büyükelçi ya da başkonsolos olarak temsil edildiği TCC’nin iftar yemeğine Türkiye’nin ne BM Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan ne de New York Başkonsolosu Mehmet Samsar’ın katılmaması dikkat çekerken her iki kurumdan da birer konsolos programa iştirak etti.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nde görevli konsolos Aziz Sevi, Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ın selamlarını getirdiğini ifade ederek, Afrika’ya yardım konusunda duyarlı davranan TCC yetkililerine teşekkür etti. Türkiye olarak önümüzdeki ay başlayacak olan BM Genel Kurul açılış çalışmasında Afrika’daki açlık sorununu öncelikli konu olarak gündeme taşıyacaklarını belirten Sevi, az gelişmiş ülkelerin kalkınmaları için atılacak uluslararası adımlarda Türkiye’nin öncü rol oynayacağını dile getirdi.

Türkiye’nin New York başkonsolosluğunu temsilen iftar programına katılan Pınar Sevi’de, TCC’nin davetine iştirak eden ülke temsilcilerine teşekkür etti.

Mısır’ın New York başkonsolosu Muhammed Fakhry, ‘‘Böyle bir programa katılmaktan dolayı ne kadar onur duyduğumu ifade edemem. Geçen yıl da TCC’nin iftar programına katılmıştım ve çok başarılıydı, bu sene de yine harika bir iş başardınız’’ dedi.

Kanada’nın New York başkonsolosu John F. Prato, Kanada devleti olarak her yıl Ramazan ayında ülkelerinde yaşayan Müslümanların bu kutsal ayını tebrik ettiklerini hatırlattı. Prato ayrıca, Ramazan ayının tüm dünyada barış ve kardeşliği arttırmasını diledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 14:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35