banner15

Estonya'da Ramazan

Estonya'da yaşayan Müslümanlar bu Ramazan'da tam 17,5 saat oruç tutuyor

Estonya'da Ramazan

Dünyanın bir ucu olsa da Estonya’da da Müslümanlar yaşıyor. Estonyalı Müslümanlar günde yaklaşık 17 buçuk saat oruç tutuyor.

Estonya'da yaşayan Müslümanlar'a “Ramazan nasıl geçiyor?” diye soruldu, farklı cevaplar alındı:

SORULAR

• Ramazan tabii ki özeldir. Siz ne hissediyorsunuz Ramazan ayı gelince? Ramazan'da kazanıp sonra devam ettirdiğiniz güzel alışkanlıklar neler?

• Ramazan'ın anlamı aslında çoğunlukla oruçtur. Oruç hakkında ne düşünüyorsunuz? Orada şu sıralar uzun süreli oruçlar tutuluyor. Zor olmuyor mu?

• Ramazan aynı zamanda Kur’an ayı. Kur’an okumaya ağırlık veriyor musunuz?

• Türkiye Ramazan'da bambaşka bir havaya bürünür. Diğer Müslüman ülkeler de böyle tabii ki. Böyle bir yerde bir Ramazan geçirmeyi ister miydiniz, neden?

• Ramazan vesilesiyle tüm dünyadaki Müslüman kardeşlerimize neler söylemek istersiniz?

İŞTE CEVAPLARI:

28176 Kätlin Hommik-Mrabte:
Müslüman olmayan yerlerde orucun gerçek anlamını daha kolay kavrıyorsunuz.

Ramazan benim için bütün yılın içinde, kendi içime kapandığım bir ayı temsil eder. Namaza, Kur’an’a ve dinimi öğrenmeye daha fazla vakit ayırıyorum Ramazan’da. Bunu bir nevi itikaf olarak görüyorum, bir camide kalmıyor olsam bile. Ayrıca Ramazan’da namazlarımı zamanında kılmaya daha fazla özen gösteriyorum.

Geçen yıl Ramazan’da oruç tutma konusunda ufak bir korkum olmuştu çünkü çok uzun süre oruç tutuyoruz burada. Ama çok şükür ki geçtiğimiz yıl, gördüğüm en kolay Ramazan’dı. Günler çok uzun olmasına rağmen açlık ve susuzluk çekmedim. Bu galiba Allah’ın merhametini bize gösteren işaretlerden birisi.  Bir de şunu anladım ki, hareket halinde ve bir işle uğraşıyor olmak insanın acıkmasını ve susamasını engelliyor.

Evet, elimden geldiğince Kur’an okuyorum bu ayda.

Bu güne kadar Ramazan aylarının çoğunu Estonya, Fransa gibi Müslüman olmayan ülkelerde geçirdim ama Fas gibi Müslüman ülkelerde de bulunmuşluğum var bazı Ramazanlarda. Dürüst olmak gerekirse Müslüman olmayan yerlerde oruç tutmayı tercih ediyorum. Böyle bir yerde Ramazan’ın gerçek anlamını daha kolay kavrayabiliyorsunuz. Bütün gününüzü yemek yapmakla, akşamınızı da eğlenceyle geçirmek zorunda değilsiniz. Çünkü bugün Müslüman ülkelerde Ramazan, Hristiyanların Christmas’ına benzetiliyor giderek…

Ramazan, Allah’ın sonsuz merhametini gösteriyor bize. Bu ayda Kur’an okumak, namaz kılmak, dinini öğrenmek daha bir güzel ve anlamlı. Ayrıca orucu da gerektiği gibi tutarsak (iftarda ve sahurda yemeyi abartmazsak) oruç vücudumuz için çok sağlıklı. Bu ayın rahmetinden faydalanalım inşallah.

28177Aivar Loopalu:
Güzel huylarımızı da Ramazan’dan sonra korumaya bakalım.
Ramazan gelince Allah’a daha fazla şükrediyorum ve bunun mutluluğunu yaşıyorum. Tabiî ki oruçtan dolayı açlık ve susuzluk hissediyorum bir nebze ama bu çok da önemli değil. Bu yıl ilk kez Ramazan’ı diğer Müslümanlarla birlikte geçiriyorum. İftarı birlikte yapıyoruz ve iftardan sonra teravihe gidiyorum. Bu yıl için zekatımı da hesaplamaya çalışıyorum.

Evet, oruç tutmak zor olabiliyor ama bu biraz da çalıştığımız iş ve hayat tarzımızla alakalı. Geçtiğimiz yıl açık havada ve güneşin altında çalışırken bazı günlerde oruç tutamamıştım. Ramazan’dan sonra hepsini kaza ettim gerçi. Bu yıl daha rahatım çünkü kapalı bir mekanda çalışıyorum. Oruç bize Allah’ın verdiği nimetlere şükretmeyi öğretiyor. İftarda yediğim bir lokma yemek ve içtiğim bir yudum su, daha fazla şükretmemi sağlıyor.

Ramazan’da diğer zamanlara göre daha fazla Kur’an okuduğumu söyleyemem. Ama bunun için çabalıyorum.

Ramazan’ı Estonya’da arkadaşlarımla geçirmeyi, diğer ülkelerde tanımadığım kişilerle geçirmeye tercih ederim. Müslüman ülkelerde Ramazan’ın bu kadar güzel şekilde geçirilmesine rağmen orada da tanıdığım kişiler olmadığı sürece buradaki kadar iyi hissedeceğimi sanmıyorum.

Ramazan’ın hepimize hayırlar ve güzellikler getirmesini diliyorum. Bu ayda Allah’a daha fazla yaklaşalım inşallah. Aynı zamanda güzel huylarımızı da Ramazan’dan sonra korumaya bakalım. İnsanlara karşı davranışlarımızda da dikkatli olalım ayrıca. Ramazan ayı tüm Müslümanlar için mübarek olsun!

Kristel Rebane:
Bu benim ilk Ramazanım.
Bu benim ilk Ramazanım. Bu ayda güzel alışkanlıklar kazanmak ve bunları yıl boyunca korumak istiyorum. Ramazan’da daha fazla namaz kılmak, Kur’an okumak, sadaka vermek ve dinimizi öğrenmek gerekiyor ayrıca.

Bu yıl ilk kez oruç tutacağım için biraz da korkmuştum, 17 saat civarında yemeden ve içmeden durmak çok zor gelmişti başta. Daha çok susuzluktan korkuyordum çünkü günlük hayatta çok fazla su içerim. Ama şimdi oruca alıştım diyebilirim, açlık ve yorgunluk hissetmiyorum elhamdülillah.

Tüm yıl boyunca Kur’an okuyorum ama tabiî ki Ramazan’da daha fazla okumaya çalışıyorum. Her gün bir kısmını okuyorum Kur’an’ın ve Ramazan bitmeden tamamlamayı planlıyorum. Ayrıca dinimizle ilgili öğrenmemiz gereken çok fazla şey var, bunlarla da ilgileniyorum.

Evet, ileride bir Müslüman ülkede Ramazan ayını geçirmek isterim. Buradaki en büyük eksiğimiz, etrafımızda çok fazla Müslüman olmaması. Yaşadığım yerin yakınlarında sadece iki tane Müslüman var mesela. Ama internet üzerinden Müslüman arkadaşlarla konuşuyorum. Bu arkadaşların birçoğu Tallinn’de yaşıyor. Bize her konuda yardımcı oluyorlar ama; tüm problemlerimizi paylaşabiliyoruz, sorumuz olduğu zaman sorabiliyoruz onlara. Arkadaşlarımla dinimiz hakkında konuşmayı da seviyorum. Benim için en büyük sorun, dediğim gibi, etrafta fazla Müslümanın olmaması. İnşallah ileride daha fazla Estonyalı insan İslam ile şereflenir.

Allah için oruç tutun. Orucu sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da ele alın. Bir de çok fazla namaz kılın, dua edin bol bol. Camileri ve diğer Müslüman kardeşlerimizi ziyaret edin. Son olarak; dinimizi öğretin ve başkalarına da öğretin.

Annely Rahumaa:
Allah oruç tutanlara yardım ediyor.
Ramazan ayı her Müslüman gibi benim için de çok özel. Ramazan’da ibadetlerimi hakkıyla yerine getirmeye daha fazla dikkat ediyorum.

Oruç gerçekten güzel bir şey ve zor da değil. Allah oruç tutanlara yardım ediyor…

Evet, Ramazan’da diğer aylara göre daha fazla Kur’an okuduğumu söyleyebilirim.

Müslüman bir ülkede Ramazan ayını geçirmek isterim tabiî ki. Orada Ramazan’a özel olan şeyleri daha kolay bulabilirim.

Müslüman kardeşlerim için şunu söylemek istiyorum; Müslüman olduğumuz için şükretmeliyiz.

Kaynak: www.dunyabizim.com

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2011, 13:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35