banner39

Fransa'da oruç tutanlar görevden atıldı

Fransa’nın Gennevilliers Belediyesi, Ramazan ayında oruç tuttuğu belirlenen 4 Müslüman animatörü işten çıkardı.

Dünyada Ramazan 01.08.2012, 00:13 01.08.2012, 09:27
Fransa'da oruç tutanlar görevden atıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın başkenti Paris yakınlarındaki bir yaz kampında görevli 4 spor eğitmeni oruç tuttukları gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı.

BBC'nin haberine göre Gennevilliers Belediye Başkanı, eğitmenlerin oruç tutmasının yaptıkları sözleşmeye aykırı olduğunu ve bu kişilerin oruç tuttukları için çocukların güvenliğini riske attıklarını iddia etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, çocukların yaz kampında eğitmen olarak çalışan iki animatörün oruçlu olmaları çocukların güvenliğini tehlikeye düşürdüğü öne sürüldü.

Belediye, iş sözleşmesinde animatörlerin çocuklarla beraber yemek yeme ve içme şartının olduğunu ve animatörlerin buna aykırı davrandığının anlaşıldığını söyledi. Animatörlerin kamp programlarından çıkarıldıkları fakat sözleşme sürelerinin sonuna kadar maaşlarının ödeneceğini belirtildi.

Kontrata çocuklarla beraber yemek yeme ve içme şartının konulmasıyla ilgili konuşan belediye yetkilisi Nicole Varet ise, 3 yıl önce de aynı durumla karşı karşıya kaldıklarını ve oruçlu bir animatörün kullandığı aracın kaza yapması sonucu birçok çocuğun yaralandığını söyledi. Varet, bu sebeple kontrata böyle bir madde eklediklerini ifade etti.

Görevden uzaklaştırılan kamp eğitmenlerinden biri, kararın ''adaletsiz ve kabul edilemez'' olduğunu söyleyerek, hiç kimsenin bir şeyler yemeye zorlanamayacağını, ayrıca yemek yememenin insanların bazı yeteneklerini kaybettirmediğini söyledi.

Eşit haklar savunucuları orucun kişisel özgürlük konusu olduğunu bildirirken, Fransa Müslümanlar Konseyi, yerel yönetimle mücadelelerinde eğitmenlere destek olacağını açıkladı.

Animatörlerin avukatığını yapan Mohand Yanat ise müvekkillerinin bu duruma anlam veremediklerini belirterek, "Dini vecibesini yerine getiren bir insanın yeteneklerinin zarar görebileceği fikrine ulaşabilirsiniz?" sorusunu yöneltti.

Fransa Müslüman Konseyi İslamofobik saldırıları inceleme komisyonu başkanı Abdullah Zekri, belediyeyi ayrımcılıkla suçlayarak kınadı. Din özgürlüğün en temel hakların başında geldiğini belirten Zekri, hiçbir durumda bir kişinin dinini yaşamasının engellenemeyeceğinin altını çizdi.

Bu arada Fransa Müslüman dernekleri Cumartesi günü Gennevilliers Belediyesi önünde protesto yürüyüşü düzenleyecek.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?