banner15

Gümülcine'de Ramazan

Gümülcine Müftüsü, Gümülcineli Müslümanların Ramazan'ı nasıl ihya ettiklerini anlattı

Gümülcine'de Ramazan

Gümülcine Müftüsü İbrahim şerif Gümülcine Ramazanlarını anlattı

Halkın geleneksel Ramazanlardan vazgeçmediğini hatırlatan Şerif; "Vaizlerimizin çoğu köy köy dolaşarak insanlara nasihatlerde bulunuyor. Çoğu zaman bir gecede 15 köy ziyaret ettiğimiz oluyor. Dolayısıyla her köyümüzde toplu iftar geleneğimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu iftarlara yöneticiler, sivil toplum örgütlerinin başkanı ve daha birçok kişi katılıyor. Bu da insanlar arasındaki bütünleşmeyi sağlıyor. Davullarımız geceleri halkımızı sahura kaldırmaya devam ediyor. Ayrıca Osmanlı'dan günümüze uzanan gelenek olan top atma işlemini de devam ettiriyoruz. Bu vesileyle halkımıza eski Ramazanları da hatırlatmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Şerif, Gümülcine'de yaşanan Ramazanlarla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

"Ramazan ayında Türkiye'de yayın yapan televizyonlarda Ramazan ayının nasıl geçirilmesi gerektiğine dair yayın yapan kanallar ve basılı yayınlar var. Biz de bu yayınları elimizden geldiğince Gümülcine halkı olarak da takip etmeye çalışıyoruz. Uydudan Türkiye'de yayın yapan tüm kanalları takip edebiliyoruz. İnsanlar televizyonlardan öğrendikleri ve burada görev yapan din görevlileri arkadaşlarımızın da anlatımlarıyla geçirmeye çalışıyor. Ramazanlarda geleneksel adetlerimizden de vazgeçmiyoruz. Atalarımızdan aldığımız mirası en iyi şekilde ifa etmeye çalışıyoruz. Batı Trakya tarımsal bölge alanı içerisinde yer aldığı için buradaki insanların çoğu tütüncülükle uğraşır. Buna rağmen gündüzleri hem işlerini yaparlar hem de oruçlarını aksatmazlar. Buradaki camilerimiz çoğu zaman dolup taşıyor. Diyanetten üç vaiz arkadaş var. Onlar toplu iftarlar ve teravih namazı öncesi-sonrasında halkımıza nasihatlerde bulunurlar. Toplu iftarlarımız genelde 500 ila 1000 kişinin katılımıyla gerçekleşir. Bu durum Ramazan ayının başından sonuna kadar da devam eder. Birçok camimize kadınlarımız da devamlı olarak iştirak ediyor. Müsait olmayan camilerimize kadınlarımız iştirak edemiyor. Gümülcine'nin merkezinde 4 camide bayan vaizlerimiz hanım kardeşlerimize nasihatlerde bulunuyor.

TOPLU İFTAR GELENEĞİMİZ DEVAM EDİYOR

Vaizlerimizin çoğu köy köy dolaşarak insanlara nasihatlerde bulunuyor. Çoğu zaman bir gecede 15 köy ziyaret ettiğimiz oluyor. Dolayısıyla her köyümüzde toplu iftar geleneğimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu iftarlara yöneticiler, sivil toplum örgütlerinin başkanı ve daha birçok kişi katılıyor. Bu da insanlar arasındaki bütünleşmeyi sağlıyor. Davullarımız geceleri halkımızı sahura kaldırmaya devam ediyor. Ayrıca Osmanlı'dan günümüze uzanan gelenek olan top atma işlemini de devam ettiriyoruz. Bu vesileyle halkımıza eski Ramazanları da hatırlatmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Geleneklerimizden ve göreneklerimizden kopmamak adına bu gibi faaliyetlerimizi Ramazan ayı boyunca da devam ettiriyoruz.

FİTRE VE ZEKATLARIMIZ SOMALİ'YE GİTTİ

Gümülcine'de oruç tutmayan ve namaz kılmayan sayısı çok azdır. İnsanlar fitre ve zekâtlarını asla ihmal etmezler. Mesela bu sene toplu bir karar alarak fitre ve zekâtlarımızı Somali'deki kardeşlerimize bağışladık. Bu anlamda camilerimizde yardımlar topladık. Oldukça da iyi bir meblağa ulaştık."

Kaynak: Milli Gazete

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35