İftardan sahura kadar çay topluyorlar

Rize'de Ramazan ayının sıcaklara denk gelmesi üzerine mesai saatleri de değişti

Dünyada Ramazan 19.07.2013, 11:21 19.07.2013, 11:21
İftardan sahura kadar çay topluyorlar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rize'de Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi sebebiyle tarım işçilerinin mesai saatleri değişti. Sıcakta çay hasadı yapmakta zorlanan vatandaşlar, gündüz oruç tutup iftardan sahura kadar çay hasadı yapıyor.

Çayeli ilçesine bağlı Büyükköy sakinlerinden Barış Çepni ve ailesi, Ramazan ayında gündüz çay hasadı yapmakta zorlandıkları için iftardan sonra çay tarlasına girerek sahura kadar çay topladı. Çay tarlasını projektör ile ışıklandıran Çepni ailesi, bu sayede sıcaklara maruz kalmadan çay hasadını bitirmeyi hedefliyor.

Ramazan ayı dolayısıyla gündüz çay toplamanın zor olduğunu ifade eden Barış Çepni, "Günde 17 saat oruç tutuyoruz. Oruçlu olarak tarlaya girdiğimizde çok susuzluk çekiyoruz. Kendimize bir yöntem bulduk ve iftardan sonra projektör yardımıyla tarlamızı aydınlatıyor, sahura kadar çay topluyoruz. Bu şekilde hasat yapmak oldukça kolay. Çayımı Ramazan ayı boyunca bu yöntemle hasat etmeyi hedefliyorum." dedi.

Sabahattin Çepni ise iftarı açtıktan sonra çay tarlasına indiklerini ve buldukları alternatif çözüm sayesinde kolaylıkla çay hasadı yapabildiklerini söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?