İslam dünyasında buruk bayram

Bugün, İslam aleminin Ramazan Bayramı ancak Suriye’den Yemen’e Filistin’den Arakan’a devam eden savaşlar nedeniyle Müslümanlar yine buruk

İslam dünyasında buruk bayram

Libya’dan Suriye’ye, Somali’den Doğu Türkistan’a uzanan büyük bir coğrafyada, onlarca İslam ülkesi veya Müslümanların yaşadığı topraklarda ya iç savaş ya da afetler, açlık ve sefalet yaşanıyor. Peki ama neden? Müslümanların yaşadıkları topraklarda neden hep bitmeyen bir ‘sınır’ sorunu var.

Afganistan ve Pakistan’da Taliban, Ortadoğu’da Hizbullah ve IŞİD terörü neden bitmiyor? Petrol ve dolar zengini İslam ülkelerinin gelişmişlik düzeyi neden Batılı ülkeleri yakalayamıyor? Dünyanın tarım deposu Afrika’daki İslam devletleri neden açlık ve susuzlukla yarışıyor? Yardım faaliyetleriyle bu ülkeleri en iyi tanıyan yardım kuruluşlarından Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve ilahiyatçı Yusuf Kavaklı’ya ‘Neden?’ diye sorduk ve buna karşılık “Yaşanan sıkıntılar dini yanlış bilmekten ve uykuda olmaktan kaynaklanıyor” cevabını aldık.

BATI GÜDÜMLÜ YÖNETİMLER

“Müslümanlar dost kim, düşman kim bilmediğinden İslam coğrafyasında gözyaşı var” diyen Yusuf Kavaklı, “İslam alemi, Türkiye hariç Batı güdümlü idare ediliyor. Batı ne derse onlar onu yapıyor” sözleriyle sorunun kökenin ‘Kapitalist Batı’ sömürüsünden kaynaklandığını belirtti. 

Kavaklı, “Bazı İslam ülkelerinin sermayesi, halklarına mı hizmet ediyor yoksa Batılılara mı? Müslümanlar bu bayramda artık uyanın, dostunuz düşmanınızı görün. Tarihten ibret alın. Cehaletten kurtulmak için okumaya sarılmaktan ve teknolojiye katkı sağlamaktan başka yapacak hiçbir şey yok. Şimdi bir IŞİD çıktı. Durmadan Müslümanları öldürüyor, niye? Çünkü Batı’nın kurduğu bir teşkilat. Maalesef, İslam aleminde bu bayramda da gözyaşı var” şeklinde konuştu.

Konuşmasına “Her gün yüzlerce Müslüman kanının aktığı dünyamızda bayram yapabilmek kolay değil” diye başlayan Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz ise dünyanın 60 ülkesinde faaliyet yürütürkenki hislerini “Bayram neşesini yetimlerin, dul ve mağdurların yüreğinde hissedebilmesi, yüzlerinin gülmesi mevcut şartlarda çok zor.  Her gün Müslüman kanı akarken bayram yapabilmek kolay değil” sözleriyle ifade etti.

KARDEŞ KANI DÖKÜLÜYOR

Cengiz, “Yanı başımızdaki Suriye ve Irak’ta yıllardır devam eden iç savaş sebebiyle yüz binlerce insan hayatını kaybetti. İki milyon Suriyeli muhacir ülkemize sığındı. Dünyanın başka bölgelerinde de Müslümanların yaşadığı coğrafyaların çoğunda insanlar ölüyor, kardeşlere birbirlerinin kanı döktürülüyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Star

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 09:23
banner53
YORUM EKLE

banner39