banner39

İslam dünyasında ramazanda da gözyaşı dinmedi

Başta Suriye olmak üzere Irak, Mısır, Pakistan ve Afganistan'daki olaylarda 3 bine yakın Müslüman hayatını kaybetti.

Dünyada Ramazan 07.08.2013, 16:24 07.08.2013, 16:53
İslam dünyasında ramazanda da gözyaşı dinmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış, huzur ve bereket ayı olarak bilinen ramazan boyunca İslam dünyasındaki kan ve gözyaşı durmadı. Bir ay boyunca meydana gelen şiddet olaylarında yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Suriye, Irak ve Mısır başta olmak üzere İslam coğrafyasında savaş, çatışma, baskı ve şiddet ile girilen ramazan boyunca yaşanan olaylarda binlerce kişi öldü.

Ramazan ayında ateşkes sağlanması için harcanan çabaların sonuç vermediği Suriye iç savaşında, oluk oluk kan akmaya devam etti. Mart 2011'de başlayan çatışmaların şiddetlenerek sürdüğü ülkede rejim güçlerinin saldırıları ve muhaliflerle çatışmalarda ölenlerin sayısı Birleşmiş Milletler verilerine göre 100 binin üzerinde. Bir milyondan fazla insanın komşu ülkelere sığındığı Suriye'de yüzbinlercesi çatışmalarda yaralandı.
Ramazan ayında ise ülke genelindeki çatışmalarda 2 bin civarında Suriye'linin hayatını kaybetti, binlercesinin yaralandığı kayıtlara geçti.

MISIR'DA GERGİN BEKLEYİŞ

Mısır'da demokratik seçimlerle iktidara gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılmasının ardından demokrasi yanlılarının sokaklara dökülmesi ve güvenlik güçlerinin eylemcilerin üzerine ateş açması yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bunlardan en önemlisi, 27 Temmuz'da Rabiatul Adeviyye meydanındaki göstericilere ateş açılarak yaklaşık 200 kişinin öldürülmesiydi. Ramazan boyunca yer yer karşıt görüşlü eylemciler arasındaki çatışmalarda ve demokrasi yanlılarına yapılan saldırılarda da bazı ölümlü olaylar meydana geldi.

Rabiatul Adeviyye meydanının güvenlik güçleri tarafından boşaltılmak istenmesi halinde kanlı olaylar yaşanmasından endişe ediliyor. Mısır ordusuna yapılan uluslararası çağrılarda barışçıl göstericilere karşı şiddet kullanılmaması isteniyor.

IRAK'TA MEZHEP ÇATIŞMASI KORKUSU

2003'teki ABD işgalinden bu yana büyük can kayıplarının yaşandığı bombalı saldırı haberleriyle anılan Irak'ta, son aylarda hız kazanan şiddet olayları ramazanda 341 kişinin canına mal oldu, 820 kişi yaralandı. Irak güvenlik güçleri ile özellikle Şii nüfusu hedef alan saldırılar, Bağdat, Diyala, Selahattin, Kerkük ve Musul'da yoğunlaştı. Son saldırılar ülkede yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiği mezhep çatışmalarının yeniden alevleneceği kaygısını artırıyor. Sünni Arapların yoğun olarak yaşadığı orta ve kuzey bölgelerinde Nuri el-Maliki hükümetine yönelik protestolar devam ediyor.

PAKİSTAN VE AFGANİSTAN'DA ÇATIŞMALAR

Pakistan'da Şii toplumunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki bombalı saldırılarda, 26 Temmuz'da Paraçinar'daki bir pazar yerinde infilak eden bomba 57 kişinin ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden oldu. Terör grupları zaman zaman Pakistan güvenlik güçlerini de hedef alıyor.

Afganistan'da da ordu ve polisin Taliban militanlarıyla çatışmaları hız kesmiyor. 2014'te NATO güçlerinin çekilmesiyle ülke genelinde hakimiyet kurmaya hazırlanan Taliban'ın bombalı saldırıları ve güvenlik güçlerinin operasyonlarında son 1 ayda yaklaşık 150 kişi hayatı kaybetti.

SOMALİ'DE SALDIRI

Türkiye'nin yaşamsal önemde insani yardımlarda bulunduğu Somali'de, Türk Büyükelçiliği'nin ek binasına bombalı saldırı düzenlendi. Ramazan boyunca Somali hükümeti ve Afrika Barış Gücü'ne bağlı askerlere karşı saldırılarını arttıracağını duyuran terör örgütü El-Şebab, başkent Mogadişu'daki saldırıyı üstlendi. Örgütün ülke genelinde ramazan boyunca düzenlediği saldırılarda, 18 kişi hayatını kaybetti.

SUDAN'DA HUZURSUZLUK

Sudan'da ordu birlikleri ile aşiretler arasındaki çatışmalar sürüyor. Çatışmalar yüzünden ikiye bölünen Sudan'da, bölünmeye rağmen Güney Sudan'a da barış ve huzur gelmedi. Petrol ve güvenlik sorunları yüzünden birbirine düşün iki ülke, kendi içlerindeki aşiret çatışmalarıyla da mücadele ediyor. Darfur'da, 31 Temmuz'da Mesiriye ve Selamet kabileleri arasında çıkan çatışmada 136 kişi hayatını kaybetti.

Etiyopya'da ise hükümetin ayrımcılık yaptığını ileri sürerek protesto eylemi düzenleen Müslümanların üzerine ateş açılması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda protestocu yaralandı. Müslümanlar olayları protesto etmek için geniş katılımlı protesto gösterilerine hazırlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?