banner39

Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olan Kadir Gecesi'nde vatandaşlar camilere akın etti. İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelindeki tüm camiler doldu taştı.

Dünyada Ramazan 23.07.2014, 23:48 24.07.2014, 00:19
Kadir Gecesi'nde camiler doldu taştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kuran-ı Kerim'de, bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi dolayısıyla İslam Dünyası ve Türkiye'deki bütün şehirler olmak üzere camiler doldu taştı.

İstanbul'da çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi dolayısıyla Eyüp Sultan, Fatih, Süleymaniye ve Sultanahmet camiileri başta olmak üzere kentteki birçok camide iftardan önce hazır bulundu.

Orucunu açan vatandaşlar, camilerde teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi.

İstanbul'un dört bir yanından gelen vatandaşların en çok tercih ettiği camilerden biri olan Süleymaniye Camisi'nde yaşanan yoğunluk nedeniyle cami avlusu ve bahçesinde çimlerin üzerinde de namaz kılındı. Caminin şadırvanında uzun kuyruklar oluşurken, suyun az akması nedeniyle abdest almak isteyenler satın aldıkları sularla bu ihtiyacını giderdi. Camide düzenlenen vaaz programında Kadir Gecesi'nin önemi, bu gece yapılan duaların reddolunmayacağı ve gecenin değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Vaazda, Arakan başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan Müslümanlar için dua edilmesi istendi.

Orucunu caminin bahçesinde açan Hasan İlhan, Bağcılar'da oturduklarını ve buraya ailece geldiklerini söyledi. Bitlis'ten gelen annesinin bu gece Süleymaniye Camisi'ni ziyaret etmeyi çok istediğini anlatan İlhan, burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. İlhan'ın annesi Gülserin İlhan ise oğlunun isteğini gerçekleştirerek kendisini buraya getirmesinden mutluluk duyduğunu, camiye geldiğinde duygulandığını anlattı. Kars'tan akraba ziyareti için geçen hafta İstanbul'a gelen Makbule Düz de ''Kızım, damadım ve torunlarımla buraya geldim. Allah bu camiyi yaptırandan razı olsun. Bütün Müslümanların kandili mübarek olsun'' dedi.

Fatih Camii

Fatih Camisi'ne gelen vatandaşlar da Kadir Gecesi için düzenlenen programa katıldı. Fatih Camisi imamı Osman Şahin'in Kur'an-ı Kerim okumasının ardından İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran dua etti. Yaran, vatandaşlara bol bol tövbe ve istiğfar etmeleri tavsiyesinde bulundu.

İstanbul Müftüsü Yaran, ayrıca vatandaşların Suriye ve Myanmar'daki Müslümanlar için dua etmelerini istedi. Teravih namazı öncesi caminin kapılarında yoğunluk yaşandı. Vatandaşlar camiye girmekte zorlandı. Teravih namazını Fatih Camisi'nde kılmak isteyen vatandaşların abdest almak için şadırvanın önünde uzun kuyruklar oluşturduğu gözlendi. Fatih Camisi'nin içi ve avlusu teravih namazı sırasında tamamen doldu. Avluda yer bulamayan vatandaşlar cami bahçesinde namaz kıldı.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camisi'nde de camiye girişte ve şadırvanda uzun kuyruklar oluştu. Caminin içinin yanı sıra avlusu ve bahçesi de namaz kılmak isteyenlerle tıklım tıklım doldu. Geceyi ihya etmek için bazı Müslüman turistlerin de camiye geldiği görüldü. Bazı vatandaşların Kur'an-ı Kerim ve çeşitli dini kitaplar okuduğu caminin bahçesinde turistlerin de fotoğraf çektiği görüldü.

Mardin'den tatil için geldiği İstanbul'da kandil akşamını Sultanahmet Camisi'nde idrak eden Aynur Arslan, eşinin iznini geçirmek için İstanbul'u seçtiklerini kaydederek, ''Bu geceyi burada geçireceğim için çok mutluyum. Herkes için ve vatanımız için dua edeceğim'' dedi. Beyoğlu'ndan geldiğini söyleyen Furkan Kahraman da caminin karşısında iftar yapmanın ve sonrasında çay içmenin çok farklı olduğunu söyledi.
Kahraman, ''Caminin karşısında oturmak bile insana ayrı bir huşu veriyor. Allah'ım bu gecenin yüzü suyu hürmetine hepimizi, tüm Müslümanları bağışlasın. Gerçekten burası çok güzel. Herkesin gelmesi ve yaşaması gereken bir ortam'' diye konuştu.

Eyüp Sultan

Kadir Gecesi dolayısıyla Eyüp Sultan Camisi de doldu taştı. Teravih namazına birçok engelli vatandaşın da iştirak ettiği gözlendi. Kalabalık yüzünden bazı vatandaşlar teravih namazı kılamadı. Namaz kılamayan vatandaşların Kur'an-ı Kerim okuduğu ve dua ettiği görüldü. Teravih namazının ardından tesbihat namazı kılındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de ''Ramazan İstanbul Etkinlikleri'' kapsamında düzenlediği Kadir Gecesi özel programında, Feshane'de Kur'an-ı Kerim ziyafeti verdi.

Ağrı'da Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

Ağrı Merkez ve Eleşkirt ilçelerinde ziyarete açılan Sakal-ı Şerif, yoğun ilgi gördü. 

 Kur'an-ı Kerim'in vahiy yoluyla Hazreti Muhammed'e gönderilmeye başlandığı Kadir Gecesi nedeniyle Sakal-ı Şerif, Ağrı Merkez Camisi ve Eleşkirt Dişçi Camisi'nde ziyarete açıldı.

Ağrı Merkez Camisi'nde teravih namazının ardından sıraya giren vatandaşlar, cami görevlisi tarafından sanduka içinden alınan küçük cam tüp içinde bulunan Sakal-ı Şerif'i görme imkanı buldu. 

Ziyaret sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamazken, bazıları ise Sakal-ı Şerif'i cep telefonlarıyla fotoğrafladı.

Eleşkirt Camiler Derneği Başkanı Kahraman Güven, böyle mübarek bir gecede Hazreti Muhammed'in Sakal-ı Şerif'ini görmek için geldiğini belirterek, "İlçeye bağlı bütün köy ve beldelerden binlerce vatandaş buraya akın etti. Duaların kabul olduğu bu mübarek gecede İsrail zulmüne uğrayan Filistinli kardeşlerimize bol bol dua etmeliyiz" diye konuştu.

KUMLUCA'DA KADİR GECESİ İFTARI

Antalya Kumluca'da her yıl organize edilen Kadir Gecesi iftarında yaklaşık 15 bin kişi iftar açtı.

Kumluca Orhan Günay Parkı Kültür Hanı'nda düzenlenen iftara Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, İl Müftüsü Osman Artan, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İftar yemeğinde giderleri hayırseverler tarafından karşılanan ve ilçedeki restoran ile lokantalarda pişirilen 2 ton dana etinden yapılmış kavurma, pirinç pilavı, hurma, 25 bin şişe su, 20 bin porsiyon ekmek dağıtıldı.

İftar yemeği öncesi Kumluca Müftülüğü din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okundu.

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, kendisinin iki yıldır Kumluca’daki Kadir Gecesi iftar yemeğine katıldığını belirterek, gördüğü birliktelikten çok mutlu olduğunu söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Kumluca'da geleneksel olarak gerçekleştirilen Kadir Gecesi iftar yemeğinin başka yöreler, beldelere de örnek olması temennisinde bulundu.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya ise bundan 16 yıl önce ilçe halkını aynı sofrada aynı niyetlerle tutulan oruçları birlikte açma ümidiyle başlatılan Kadir Gecesi iftar yemeğine katılımın her geçen gün artarak sürdüğünü ve bu günlere geldiğini söyledi.

İftar etkinliğinde yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı öğrenildi.

Anadolu'nun ilk camisi Habib-i Neccar'da Kadir Gecesi

Anadolu'nun ilk camisi olma özeliği taşıyan Habib-i Neccar, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan daha hayırlı"  olduğu belirtilen Kadir Gecesi dolayısıyla ibadet etmek isteyenlerle doldu.

Çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi dolayısıyla Habib-i Necar Camii'nin yanı sıra Memlüklüler döneminden kalan Ulu Camii'yi de yatsı namazından önce doldurdu. Teravih namazını da eda eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi. Filistin'de yaşamını yitirenler için dualar edildi.

Bazı vatandaşlar teravih namazını, camilerin dolması nedeniyle iç ve dış avlularda yerlere serilen hasırlar ve beraberlerinde getirdikleri seccadeler üzerinde kıldı.

''Peygamberler şehri''nde Kadir Gecesi

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Kadir Gecesi dolayısıyla 10 bin kişiye aşure dağıtıldı.

Akçakale Belediyesi tarafından Kadir Gecesi dolayısıyla 10 bin kişiye aşure ikramında bulunuldu.

Belediye tarafından yaptırılan aşureler, ilçenin çeşitli bölgelerindeki camilerde teravih namazının ardından cemaate dağıtıldı. Vatandaşlar aşure dağıtımına yoğun ilgi gösterdi.

Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kadir Gecesi'ni idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, gece dolayısıyla 10 bin kişiye aşure dağıtıldığını söyledi.

Bu mübarek gecede özellikle Filistin, Mısır gibi Müslüman ülkelerde akan kanın durmasını temenni eden Ayhan, "Önceilikle tüm İslam aleminin kandilini kutlar, hayırlara vesile olmasını Yüce Allah'tan dilerim. Bu mübarek gecede Irak, Suriye, Mısır ve Filistin'de bombalar altında kalan Müslümanlar ve akan kanın durması için dua edelim. İslam coğrafyasında yaşanan olayların bir an evvel sona ermesini diliyorum " dedi.

Ankara'da Kadir Gecesi

Kur'an-ı Kerim'in vahiy yoluyla Hz. Muhammed'e gönderilmeye başlandığı Kadir Gecesi, Ankara'daki camilerde dua ve ibadetlerle idrak edildi.

Kadir Gecesi vesilesi ile Kocatepe, Ahmet Hamdi Akseki ve Hacı Bayram Veli camilerini dolduran Müslümanlar namaz kıldı, dua etti, okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi.

Hacı Bayram Veli Camisi'ne gelenler, yatsı ve teravih namazından sonra türbe ziyaretinde bulundu.

Edirne

Edirne'de iftar sonrasında vatandaşlar, Kadir Gecesi dolayısıyla Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camisi'ne akın etti.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, vaazında, Kadir Gecesi'nde Allah'ın rahmet kapılarının açık olduğunu ve tövbelerin kabul edileceğini söyledi.

Kadir Gecesi nedeniyle kente gelen çok sayıda gurbetçi ve Batı Trakyalı vatandaşlar da Selimiye Camisi'ne gelerek namaz kılıp, dua etti.

Öte yandan, Edirne Belediyesi tarafından Selimiye Camisi'nin dış cephesine lazer yardımıyla "Selimiye Camisi Dünya Mirası'dır" yazıldı, ışıklandırma yapıldı.

Kadir Gecesi dolayısıyla tarihi Eski ve Üç Şerefeli camiler ile kentteki diğer camilerde da yoğunluk yaşandı.

KAZAKİSTAN'DA KADİR GECESİ

Kadir Gecesi, Kazakistan'da coşkuyla idrak edildi.

Başkent Astana'daki Nur Astana Camisi, Kadir Gecesi'ni idrak etmek isteyen müminlerle doldu taştı. Camide yer bulamayanlar, yağmurlu ve serin havaya karşın ibadetlerini avluda yaptı.

Yerel saatle 11.00 sularında başlayan ve hatimle kıldırılan teravih namazının ardından müminler bol bol dua etti. Kadın ve çocuklar da kendilerine ayrılan avluda geceyi idrak etti.

Astana'da Ramazan Bayramı 28 Temmuz'da karşılanacak, bayram namazı yerel saatle 07.00'de kılınacak.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü