banner15

Kanada'da Ramazan'ın son Cuması

Aynı anda 2 bin kişinin ibadet edebildiği Kanada İslam Merkezi Camiisi'nde dün iki kez Cuma namazı kılındı

Kanada'da Ramazan'ın son Cuması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ramazan ayının son Cumasının aynı zamanda Kadir Gecesi'ne denk gelmesi, Kanada'daki camilerde yaşanan coşkuyu da ikiye katladı.

Kanada'nın en büyük camilerinden Toronto'ya 20 kilometre mesafedeki Mississauga kentindeki Kuzey Amerika İslam Topluluğu İSNA'nın Kanada Merkezi'nde dün alışılmışın ötesinde kalabalık vardı. Aynı anda 2 bin kişinin ibadet edebildiği Kanada İslam Merkezi Camisinde dün iki kez Cuma namazı kılındı. Kalabalık nedeniyle kilitlenen cami çevresindeki trafiğe Peel Bölge Polisi müdahale etti.

İlk, orta ve lise düzeyindeki okulu, camisi, toplantı ve spor salonları ile büyük bir kompleks olan İSNA Kanada İslam Merkezi Camisine koşan Kanadalı Müslümanlar, cami bahçesine açılan meyve sebze pazarından alışveriş yaparken, cami içerisinde kurulan hediyelik stantlarından da bayramlık hediyeler aldılar. Ramazan ayının son 10 günü itikafa girenler için daha önce bir köşeye 6 hücre kurulduğunu belirten cami yetkilileri, bu sene itikaf talebinin de yüksek olduğunu ve 25'e yakın Müslümanın bu yıl itikafa girdiğini kaydettiler. 
    
NAMAZ SONRASI ŞEHADET TÖRENİ 
     
Cuma namazından sonra cemaate seslenen Cami İmamı Şeyh Ahmed, "Size iki haberim var. Bir tanesi Ganalı bir kardeşimiz az sonra Kelime-i Şehadet getirerek İslam'la şereflenecek. Diğeri ise, bir kardeşimizin biraz sonra cenaze namazını kılacağız'' dedi.

Gana asıllı Kanada vatandaşı Evans Watch, daha sonra İmam Şeyh Ahmed'in ardından Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu. Evans Watch, ismini Mustafa Hüseyin olarak değiştireceğini de söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 10:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35