banner15

Keşmir'de ramazan gelenekleri-VİDEO

Keşmir, ramazanı dünyadaki diğer Müslüman ülkelerdekiyle büyük ölçüde aynı dini neşe ve coşkuyla kutluyor. Ama her zaman dünyadaki kutlamalar ve dini geleneklere bazı mahalli, kültürel eklemeler olmuştur

Keşmir'de ramazan gelenekleri-VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hicri 1435 senesinin kutsal ramazan ayı Keşmir’de 30 Haziran 2014’te başladı. Keşmir hep Pakistan’daki ay gözetleme komitesinin kararına uyduğu için bu sene de bunda istisna olmadı. Halen Hindistan, Pakistan ve Çin arasında bölünmüş, Müslümanların ekseriyette olduğu bir devlet olarak Keşmir, ramazanı dünyadaki diğer Müslüman ülkelerdekiyle büyük ölçüde aynı dini neşe ve coşkuyla kutluyor. Ama her zaman dünyadaki kutlamalar ve dini geleneklere bazı mahalli, kültürel eklemeler olmuştur.Diğer Müslüman milletlerdeki gibi, Keşmirlilerin de özellikle ramazan ayında servis edilen özel yiyecek ve içecekleri var. İftarın vazgeçilmez bir parçası olan bir içecek, Chia çekirdekleriyle süt ve sudan yapılır. Bu içecek mahalli olarak Babri Treish ya da Kanne Şerbeti olarak bilinir. Bu içecek Keşmir’in kırsal ve kentsel bölgelerinde çok sevilir ve bunsuz bir iftar eksik addedilir.İftar menüsüne bir başka ilave de Semolina (irmik) tohumlarından yapılan sütlaçtır. Bu sütlaç yerli halk tarafından Phirin olarak bilinir ve Hindistan ve Pakistan’da aynı isimle bilinen sütlaçtan servis edildiği kaplar sebebiyle ayrılır.

KEŞMİR'İN RAMAZAN DAVULCULARI

Keşmir’de çoğu bölgelerde özellikle de kentsel alanlarda insanlar Sahar Khwaan unvanını taşıyan kişilerin hizmetlerinden faydalanır. Sahar Khwaan’lar fiilen çalar saat vazifesi görürler ve sahur ya da yerlilerin ifadesiyle sahar vakti davul çalarak mahallede dolaşır ve müminleri oruç başlamadan önce bir şeyler yemeye davet ederler.

Yerel gazeteler belli aralıklarla bazıları bu işi bir aile geleneği olarak yapan farklı Sahar Khwaan’ların özelliklerini anlatır.


 

Tavseef Mairaj'ın Keşmir'de ramazanı anlattığı yazısı için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48