banner39

Kosovalılar ailecek camilere akın ediyor

Kosova'nın Prizren şehri, Ramazan sevincinin iftardan sahura kadar hızını hiç kaybetmediği yerlerden biri. Oruçlarını açıp, Şadırvan meydanında buluşan Kosovalı Müslümanlar, Ramazan geleneklerini de unutmuyor.

Dünyada Ramazan 26.06.2015, 18:33 26.06.2015, 18:33
Kosovalılar ailecek camilere akın ediyor

Kosova'da onbir ayın sultanı Ramazan ayı coşkuyla yaşanmaya devam ediyor. Nüfusunun tamamına yakınını Müslümanların oluşturduğu ülkede Ramazan ayının heyecanı tüm kentlerde hissediliyor. Ramazan geleneklerinin yaşatıldığı kentlerin başındaysa Prizren geliyor. Ramazan ayıyla birlikte kent adeta bir şenlik havasına bürünüyor.

Geç saatlere kadar açık olan çarşılar da Ramazan ayı akşamlarının vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor. 2013 yılında restorasyonu çalışmaları yapılan Sinan Paşa Camii bahçesinde sıralanan dükkanlar göz kamaştırıyor.

ÇOCUKLARIN RAMAZAN EĞLENCESİ: TERAVİH

Prizrenliler'i aynı noktada buluşturan iftarı sofraları, teravih namazları ve sahurlar Kosovalı Müslümanlar için ayrı bir anlam taşıyor. Teravih namazlarında camiler Prizrenli müminlerle doluyor. Ramazan ayı coşkusunu yasayan Prizrenli çocuklar da teravih namazını kılmak için aileleriyle birlikte camiilere koşuyor.

Prizrenller Ramazan ayını, iftardan sahura kadar meydanlarda birlikte geçiriyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar dolu olan meydanda gençler de korzo atıyor. Şadırvan meydanında volta atmanın bir diğer adı olan korzo, Prizrenliler için önemli bir gelenek sayılıyor.

Ramazan heyecanının iftardan sonra sokaklara taştığı Prizren'in yanı sıra Kosova'nın tüm şehirleri de ay boyunca böylesi manzaralara ev sahipliği yapıyor.

İFTAR ÇADIRLARI GELENEK HALİNİ ALDI

Kosova'da Ramazan ayı heyecanının yaşandığı en önemli yerlerden biri geleneksel iftar çadırları. Kosovalılar başta Prizren olmak üzere ülke genelinde kurulan iftar sofralarında buluşuyor. İftar çadırlarında oruçlarını bilikte açan Kosovalılar, Ramazan ayının paylaşma ve yardımlaşma ayı olduğuna yakından tanıklık ediyor.

İftar çadırları, her yıl olduğu gibi bu yıl da Kosovalı Müslümanlarla dolup taşıyor. Türkiye'nin de desteğıyle geleneksellestirilen iftar çadırları Ramazan ayının ilk gününden itibaren farklı bölgelerde kuruluyor.

Prizren'deki geleneksel Ramazan ayı etkinliği bu yıl Maraş bölgesindeydi. Her akşam 150 kişinin orucunu birlikte açtığı, iftar çadırına Prizrenliler'in de ilgisi yoğun. Kosova Demokratik Türk Partisi ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği iftar yemeği organizasyonu, Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren şubesi üyelerini de ağırladı.

TÜRK TEMSİL HEYETİ DE İFTAR VERİYOR

İftar yemeğine siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra, Kosova Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar da katıldı. Geçen yıl gibi Prizren'in bir çok mahallesinde kurulan iftar çadırları, faaliyetlerini Ramazan ayının sonuna kadar sürdürecek.

Kosova'daki iftar çadırlarından biri de NATO bünyesinde gorev alan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından kuruluyor. Türk, Arnavut ve Boşnak 200'den fazla Müslüman Türk Temsil Heyeti Başkanlığının kurduğu iftar sofralarında orucunu birlikte açıyor.

1999 yılından bu yana Kosova'da gorev yapan Türk askeri Prizren'in yanı sıra iftar organizsyonlarını kosovanın farklı kentlerinde de sürdürüyor. Her akşam yüzlerce vatandaşı ağırlayan iftar çadırlarında tasavvuf müziği konserleri de Kosovalılar'la buluşuyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?