banner15

Melbourne'da iftar, iktidar ve muhalefeti buluşturdu

Victoria Eyaleti Çok Kültürlülük Bakanı Guy, "Victoria Türk Toplumu çok başarılı. Spora, iş dünyasına, politikaya, edebiyata, kültür ve sanata çok büyük katkıları var" dedi.

Melbourne'da iftar, iktidar ve muhalefeti buluşturdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya’nın Melbourne kentinde Türk sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen iftar yemeği, Victoria eyaleti iktidar ve muhalefet milletvekillerini bir araya getirdi.

Victoria Türk Kuruluşları Federasyonu ile Broadmeadows Türk İslam ve Kültür Merkezi tarafından düzenlenen iftara Victoria eyaleti siyasetçileri yoğun ilgi gösterdi. İftara Liberal Parti Victoria milletvekili Carig Ondarchi, Çok Kültürlülük Bakanı Matthew Guy, milletvekili Bruce Atkinson, İşçi Partisi Milletvekili Telmo Languiller, milletvekilleri Khalil Eidah, Frank McGuire, Andrew Alsbury, Yeşiller Partisinden Dr. Tim Reid, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve davetlilerle yaklaşık 250 kişi katıldı.

Avustralya Liberal Partisinden Milletvekili Craig Ondarchi, Türkçe "Merhaba, iyi akşamlar" diye başladığı konuşmasında ramazanın dünya genelindeki Müslümanların inanç kutlamalarının bir yansıması olduğu söyledi. 

Ondarchi, "Bugün Victoria’daki Türk Toplumu ile muhteşem bir Ramazan kutlaması yaptık. Victoria Türk ve Müslüman toplumuna bizi bir araya getirdiği için teşekkür ediyorum. Bu salonda değişik kültürler ve etnik toplumlardan insanlar ile birlikte mübarek ramazan’ı kutladık. Ayrıca, Avustralya’daki Türk toplumuna ve Türkiye’deki arkadaşlarımıza güzel eyaletimize getirdiğiniz kültür ve dostluk için de teşekkür ediyorum" dedi.

"VİCTORİA TÜRK TOPLUMU ÇOK BAŞARILI"

Victoria Eyaleti Çok Kültürlülük Bakanı Matthew Guy ise yaptığı konuşmada, Türkler ile Avustralyalıların Çanakkale Savaşı ile başlayan ilişkilerinin büyük bir dostluğa dönüştüğünü hatırlattı. İftar programı sonunda anamuhalefet partili milletvekilleri ile bir süre sohbet eden Bakan Guy, "Victoria Türk Toplumu çok başarılı. Spora, iş dünyasına, politikaya, edebiyata, kültür ve sanata çok büyük katkıları var. Avustralyalı Türklerin özellikle Melbourne’da çok kültürlülüğe yaptıkları katkılardan büyük memnuniyet duyuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"BİZ İSLAMİ (MÜSLÜMAN) ARKADAŞ DEĞİLİZ AMA İSLAM’IN ARKADAŞLARIYIZ"

Anamuhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Telmo Languiller de yaptığı konuşmada, verdikleri iftar ile iktidar ve muhalefet temsilcilerini bir salonda buluşturan Avustralyalı Türklere övgü dolu sözler söyledi.

Aynı salonda iktidar partili bakan ve milletvekilleri ile bulunmalarının önemine işaret eden Languiller, "Bu olayı hükümet ile paylaşmak önemli. Sizin toplumunuza şunu söylemek istiyorum ki: Birbirimize yaptığımız destek hiçbir zaman kırılmayacak, beraber ayakta duracağız, çok kültürlülüğü, Victoria’daki İslam toplumunu, katılımcılığı, adaleti destekleyeceğiz, toplumun hepimiz için daha iyi bir toplum olmasını mutlaka sağlayacağız" diye konuştu.

İftara davet edildikleri için memnuniyetini dile getiren Languiller "Biz İslami (Müslüman) arkadaş değiliz ama İslam’ın arkadaşlarıyız" ifadesini kullandı.

İktidar ve muhalefet milletvekillerini bir araya getiren iftar, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 23:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48