banner15

Mescid-i Aksa'da iftar

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusunda hergün iftar vaktinde binlerce Müslüman buluşup iftar açıyor.

Mescid-i Aksa'da iftar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan'da Kudüs'ün Eski Kenti içindeki Mescid-i Aksa, her gün binlerce Müslüman'ı iftarda buluşturuyor. 

Haremüşşerif yerleşkesi içindeki iki cami Mescid-i Aksa ile Kubbetüssahra'nın etrafını çevreleyen avlu ve bahçelerde, iftar öncesi hummalı hazırlıklar göze çarpıyor. 

Onlarca metre uzunluklarla yan yana dizilen sofralara oruç açmak için önce hurma ve su konulmasıyla başlayan hazırlıklar sürerken, kimileri caminin içinde iftar saatini bekliyor, kimileri de cami dışında çocuklarıyla oyalanıyor. 

Bu arada, Eski Kent'in Müslüman mahallesinin dar sokaklarındaki dükkanlar, iftar öncesi alışverişlerin yoğunluğunu yaşıyor. Tatlıcı dükkanlarının stantlarında, şekerlemeler ve geleneksel Filistin tatlıları göze çarpıyor. Baklava türleri, peynirli veya peynirsiz kiştalar, künefe... 

Bir taraftan da sadece Ramazan sırasında yapılan "kadayıf" tatlısının hamuru pişiriliyor. Arap dünyasına özgü bu kadayıf için tek yapılacak şey, hamuru satın aldıktan sonra gidip evde içlerini künefe peyniri veya fındık, fıstık, ceviz, ne varsa doldurup ikiye katladıktan sonra, kısa bir müddet fırınlayıp şerbete yatırmak. 

Filistinliler, iftardan sonra sahura kadar olan dönemde konukları, akrabaları ya da ev halkı için mutlaka kadayıf hazırlar. 

İftar saati yaklaştıkça, müstakbel Filistin devletinin başkenti olarak görülen Doğu Kudüs'ün caddelerinde de alışveriş hızlanıyor. Yol kenarlarında manav tezgahları, çoğu Türk firmalarının ürünleriyle dolu şekerleme stantları ve fırınlar, bir an önce eve gidip iftar sofrasını donatmak isteyenlerin uğrak yerlerinden. 

Ezan sesinin duyulmasıyla Mescid-i Aksa bahçesinde iftar için bekleyenler de hazırlanmış yer sofralarına oturuyor; buralara oturma imkanı bulamayanlara hazır yemek paketleri dağıtılıyor. 

Mescid-i Aksa'da çoluk çocuk binlerce kişi, Ramazan'ın bir gününün daha sona ermesinin hazzını yaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35