Özbekistan'da teravihe polis denetimi

Özbekistan’da Ramazan ayı boyunca teravih namazlarında cemaatin güvenliği için polis devriye gezerken bir çok mescid de namaz kılmak yasaklandı. Vaazla ise sıkı denetime tabi tutuldu.

Özbekistan'da teravihe polis denetimi

Murat Hayati / Dünya Bülteni  

Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesi ve teravih namazınında gece saatlerine kadar uzaması nedeni ile cemaatin güvenliği sağlamak için Özbek polisi camiilere takviye ekip sağlamaya başladı.

Özbekistan Din İşleri Komitesi tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde 2 bin 37 camiide teravih namazı kılındığı bunların içinden 733’ünde namazın hatimle kılındığı ve cemaatin güvenliğinin de polis ekipleri tarafından sağlandığı belirtildi.

Öte yandan, devletin kontrol edemediği, resmi kayıtta bulunmayan cami ve mescitlerde ise teravih namazının kılınması yasaklandı.  Özellikle köylerde bulunan mescitlerde halkın  namazlarını evlerinde kılmak zorunda kaldığı bildirildi.

Diğer taraftan Din adamları tarafından Ramazan ayı için hazırlanan sesli ve görüntülü vaazlar da sıkı denetime tabi tutularak Din İşleri Komitesi’nin onayından sonra yayına veriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2012, 18:56
banner53
YORUM EKLE

banner39