banner15

Pakistan ramazana yarın başlıyor

Pakistan'da diğer İslam ülkelerinden farklı oalrak ramazan ayı yarın başlayacak. Bu akşam ülkede ilk teravih kılınacak....

Pakistan ramazana yarın başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyanın en büyük Müslüman nüfuslu ikinci ülkesi olan Pakistan'da 30 Haziran Pazartesi günü başlayacak ramazan öncesi terör saldırısı tehlikesine karşı önlemler artırılırken halk hazırlıklarını sürdürüyor.

Ülkede kutsal bayramlar ve ramazan ayının başlangıcı gibi tarihleri belirleyen Ruhet-i Hilal komisyonu üyelerinin hilali dün de gözlemleyemediklerini açıklamaları üzerine, ramazanın başlangıç tarihi son olarak 30 Haziran Pazartesi olarak ilan edildi.

Bu tarih ilanı ülkenin tamamındaki Müslüman alimler tarafından kabul görmezken, Afganistan sınırındaki aşiret bölgeleri ve Hayber-Pakthunkva eyaletinde bugün oruç tutulmaya başladı. Bu bölgelerde yaşayan halk da alimlerin çağrısına uyarak ülke genelinden bir gün önce ramazan ayına başladı.

Kutsal ay için hazırlıklarını sürdüren halk, başkent İslamabad'da ve ülkenin birçok farklı noktasında şubeleri bulunan ve devlet eliyle işletildiği için piyasanın altında fiyatlarla satış yapan "Utility Store" adındaki mağazalarından ramazan alışverişini yapıyor. 

İlk teravihin bu gece kılınacağı Pakistan'da ramazan ayında halkın yoğun olarak bulunacağı yerlerde düzenlenebilecek saldırılara karşı güvenlik önlemleri artırıldı. Ülkenin Afganistan sınırındaki Kuzey Veziristan bölgesinde Taliban unsurlarına karşı devam eden askeri operasyonda 300'den fazla kişi öldürüldü.

Özellikle iftar sonrası halkın kalabalık olarak bulunacağı yerlerde intikam amaçlı saldırılardan endişe ediliyor. Başkent İslamabad'da bulunan 720 cami etrafında sürekli güvenlik önlemi alınacağı öğrenildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, hotel, misafirhane çevreleri ve pazarlar da dahil olmak üzere başkentte ramazan ayı boyunca 2500 polisin görev alacağı duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2014, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48