banner39

Pakistan'da Ramazan'da hayır hizmetleri arttı

Rahmet ve bereket ayı Ramazan'da sosyal yardımlaşma ve dayanışma da ön planı çıkıyor. Pakistan'ın başkenti İslamabad'da da Ramazan ayının bu yönü birçok alanda kendini gösteriyor.

Dünyada Ramazan 26.06.2015, 18:38 26.06.2015, 18:38
Pakistan'da Ramazan'da hayır hizmetleri arttı

Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın Beri İmam bölgesinde Ramazan ayı dolayısıyla tatlı bir telaş hakim. Ocaklar yakılıyor, kazanlar kaynıyor, türlü türlü yiyecekler pişiriliyor. Bütün hazırlıklar yoksulların iftar sofralarına konacak yemekler için.

İmam bölgesinde onlarca yemekhane bulunuyor. Hayırseverler burada yemekleri hazırlatıyor. Aşçılar da Beri İmam meydandanı'nda yoksullara dağıtıyor. Bölgede yılın her ayı gerçekleşen bu yardımların Ramazan ayı nedeniyle sayısında da artış gözleniyor.

Aşçı Murad Han Beri İmam bölgesindeki hayırlı hizmetlerle ilgili şu şekilde konuştu: “Burada tüm yıl boyunca fakirlere yemekler dağıtılır. Elbette Ramazan ayında olmamız nedeniyle işlerimiz daha yoğun ve hayırseverlerin ilgisi daha fazla. Burada sebzeden et yemeklerine kadar birçok türde yemek hazırlıyoruz. Bağışta bulunan kişi ne tür bir sipariş verirse onu hazırlıyoruz.”

ŞEHRİN HER YERİ İFTAR ÇADIRI

Şehirdeki yardımlaşma geleneğinin bir diğer adresiyse ekmek fırınları. Ekmek alan hemen hemen herkes yardıma muhtaç ve yoksullar için de ekmek bağışında bulunuyor. Bu ekmekler genellikle mülteci kamplarına dağılıtıyor.

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından olan iftar çadırları da Pakistan'da Ramazan ayı gelenekleri arasında. İslamabad'ın her yerinde bir iftar çadırına rastlanıyor. Kurulan iftar sofraları genellikle vakıf veya hayırseverler tarafından finanse ediliyor. Yoksul ve muhtaçların yanı sıra yolcular ve bölgede çalışan işçiler de iftar çadırlarından yararlanıyor.

Beri İmam bölgesi vatandaşları iftar çadırlarından oldukça memnun. Özellikle muhtaç vatandaşlar çadırın kendileri için büyük bir nimet olduğunu vurgularken, hayırlı hizmetlerde bulunanlara dua ediyorlar. Karaçi kampani bölgesindeki bu iftar çadırında hergün 200 kişi iftar ediyor.

ÇADIR YIL BOYUNCA HİZMET VERİYOR

İftar çadırlarındaki hizmetleri organize eden Sevgi Vakfı'nın yöneticisi Mahmud Abdurrazzak, faaliyetleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı: "Biz insan Sevgi vakfı olarak gelenek haline getirdiğimiz Ramazan çadırı uygulamasını 5 yıl önce başlattık. Her yıl da burada çadırımızı kuruyoruz ve yardıma muhtaç kişilerin ve burada çalışanların iftarlarını en iyi şekilde açmaları için çaba gösteriyoruz. Bu çadırda sadece Ramazan ayında hizmet vermiyoruz. Diğer aylarda Cuma günleri burada fakirlere yemek yardımında bulunuyoruz.”

Beri İmam bölgesinde akşam ezanının okunmasıyla oruçlar açılıyor. Her kesimden insana rastlamanın mümkün olduğu bu çadırlarda Ramazan ayının birleştirici o görünmez bağı hissediliyor. 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?