banner15

Pekin'de Kadir Gecesi heyecanı / FOTO

Pekin’de tarihi Niujie Camii’si Kadir Gecesi münasebetiyle doldu, taştı; en ilginç anlar ise teravih namazının rekât aralarında getirilen Çin’e has salâvatlardı

Pekin'de Kadir Gecesi heyecanı / FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin’in başkenti Pekin’de Kadir Gecesi dolayısıyla tarihi Niujie Cami’sine çok sayıda yerli ve yabancı Müslüman akın etti. Yatsı namazı ile başlayan gece tarihi görüntülere sahne oldu.

Yaşlısından gencine hemen herkesin katıldığı ve yaklaşık bin kişiden oluşan cemaat, Kadir Gecesi’ni geleneksel olarak ihya etti. Cami imamı, yatsı namazı öncesi cemaate Kadir Gecesi’nin önemimi anlattı ve bu tür önemli gecelerin nesillerden nesillere aktarılmasının önemine vurgu yaptı.

Yatsı namazının kılınmasının ardından başlanan teravih namazı ikişer rekâttan toplam 20 rekât kılındı.

Teravih namazının rekât aralarında Çin’e has salâvatlar getirildi. Yabancı Müslümanların da oldukça ilgi gösterdiği Kadir Gecesi’nin idrak edilmesinin ardından cemaate cami havlusunda karpuz ikram edildi.

Normalde kılınan teravih namazının ardından kapatılan cami, Kadir Gecesi’ne özel olarak sabaha kadar açık kaldı. Sabaha kadar kılınan namazlar ve okunan Kur'an’ı Kerimlerle birlikte Müslümanlar Allah’a yöneldi.

Niujie Camii, 250 bin Çinli Müslümanın yaşadığı şehrin en eski ve en büyük camisi konumunda bulunuyor. İlk kez 996 yılında inşa edilmiş olan cami, bin yılı aşkın geçmişiyle devlet koruması altındaki tarihsel yapılardan birini oluşturuyor. Geleneksel Çin inşaat teknikleri ve İslam süsleme sanatının mükemmel bir bileşimini yansıtan cami, aynı anda binden fazla kişinin ibadet edebileceği büyüklükte. Cami, 2005 yılında yapılan onarım çalışmalarıyla yenilenmişti.

Bu cami aynı zamanda Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamid'in 1908’de kurdurduğu ve şu an ek namaz binası olarak kullanılan Hamidiye Üniversitesi'ni de bünyesinde barındırıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 12:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35