banner15

Ramazan, Macaristan'da kaynaşma vesilesi

Orucun en uzun tutulduğu bölgelerden birinde yer alan Macaristan'da Müslümanlar 21.00'da iftarlarını açıyor. Ramazan ayı, burada her geçen gün sayısı artan Müslümanlar için kaynaşma vesilesi oluyor

Ramazan, Macaristan'da kaynaşma vesilesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan ayının gelmesiyle Macar Müslümanlar, oruç süresinin yaklaşık 20 saat olmasına aldırmadan birbirleriyle kenetlenerek, oruçlarını tutmaya devam ediyor.

Başkent Budapeşte’nin 13. bölgesinde bulunan Şehit İsa Ömer Mescidi’nde toplanan Macar Müslümanlar iftar vaktinin girmesiyle önce hurma ya da suyla oruçlarını açıyor, ardından akşam namazlarını eda ettikten sonra hep birlikte iftar sofrasına oturarak iftar yemeklerini yiyorlar.

Macar Müslümanların bu yıl uzun oruç vakti nedeniyle olukça zorlandığı, ancak oruçlarını tutmaya devam ettikleri belirtiliyor.

Macaristan’da İslam dini Macar devleti tarafından resmi din olarak tanınıyor.

Ülke genelinde Budapeşte’nin yanı sıra Debrecen, Györ ve Siklos şehirlerinde bulunan mescitler ramazan ayında da Müslümanların buluşma yeri olarak biliniyor. Bu mescidlere gelen Müslüman sayısı her geçen gün artıyor.

Budapeşte’de iftar saat 21.00’de açılıyor.

MACARİSTAN'DA MÜSLÜMANLAR

Bugünkü Macaristan Müslümanlarının çoğunu komünist sistemin çökmesinden sonra Müslüman olanlarla bu ülkeye yabancı ülkelerden gelip yerleşenler oluşturuyor. Komünist sistemin çöküşünden sonra Müslüman olanların sayısının bin kadar olduğu tahmin ediliyor.

Macaristan'da 1930 yılında ülkedeki Müslümanları bir araya getirmek ve dinlerini yaşamalarında kendilerine yardımcı olmak amacıyla Macaristan İslâm Cemiyeti adında bir cemiyet kurulmuştu. Bu cemiyet daha sonra komünistler tarafından kapatıldı. Cemiyet komünist sistemin çökmesinden sonra 1988 yılında yeniden kuruldu ve başkanlığına da Dr. Abdurrahman Minhalifi getirildi.

Macaristan İslâm Cemiyeti'nin çalışmaları daha çok Macar asıllılara yönelik. Başkanlığı yapan Dr. Abdurrahman Minhalifi de Macar asıllı. Bu kuruluş bir yandan Müslüman olanlara dinlerini öğretme ve İslâm'ı daha iyi yaşamalarını sağlamak için kendilerini bilgilendirme yönünde çalışma yürütürken bir yandan da Müslüman olmayanlara İslâm'ı tanıtmak için faaliyetlerde bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2014, 15:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48