Ramazan, Malezya'da birlik demek-VİDEO

Ramazan ayı Malezya'da Pazar günü başladı. Hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle kimileri ilk iftar yemeği için ailelerinin yanına giderken, camilerde oruç açanlar da vardı. İftarın ardından Müslümanlar teravih namazını eda ettiler

Ramazan, Malezya'da birlik demek-VİDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

On bir ayın sultanı ramazan Güneydoğu Asya ülkesi Malezya'da özel bir anlama bürünüyor. Farklı etnik grupların bir arada yaşadığı ülkede ramazan ayı birlik duygularını arttırıyor. İftar vaktinde camileri dolduran Malay Müslümanları, akşam ezanının ardından iftar sofrasına birlikte oturuyor.

Kuzey Haber Ajansı'nın haberine göre camilerin avlularındaki çadırlarda, Müslümanlar ramazan ayı boyunca ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi bulabiliyor. Öğleden sonra açılan çadırlar, akşam ezanının ardından hareketleniyor.

HURMA SOFRALARIN BAŞ KÖŞESİNDE

Ramazan ayı için temizlenen cami ve mescitlerde iftar hazırlığı yapılıyor. Saatler önce hazırlanan yemekler, masalara yerleştiriliyor. Sofraların başköşesindeyse hurma, kapipap ve tatlılar var.

Malay Müslümanlarının iftar sofralarının vazgeçilmezi ise meyve suları. Bunların başında da şeker kamışı, Hindistan cevizi suyu ve karpuz suyu geliyor. Ramazan ayı boyunca her sokakta meyve suyu satıcılarına rastlamak mümkün.

Oruçlarını açan Malay Müslümanları teravih namazında bir araya geliyorlar. Teravih namazına gelen Müslümanlardan kimi 8 rekat kılarken, kimi de 20 rekatı tamamlıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 11:15
YORUM EKLE

banner33

banner37