banner15

Ramazanda Arap ülkelerinde sokaklar ışıl ışıl-FOTO

Türkiye'de mahyalarla süslenen ramazan ayı, Arap ülkelerinde fanuslar, ışıklı hilaller, grafiti ve "ramazan düğünleriyle" renkleniyor.

Ramazanda Arap ülkelerinde sokaklar ışıl ışıl-FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap ülkelerinde genel olarak bilinen fanus, Mısır'da hakim olan Fatımi Devleti zamanına kadar uzanıyor. Fatımiler zamanında, halk, ramazan hilalini gözlemek için sokaklara çıkar, çocuklar da onlara ellerinde ışıklı fanuslarla yardımcı olurdu. Ramazan ayının gelişine sevinen çocuklar, ellerinde fanuslarla sokaklara dökülür, maniler söylerdi.

Teknolojinin gelişmesiyle sokakları ilkel yolllarla aydınlatmaya gerek kalmasa da fanus taşıma, birçok Arap ülkesinde gelenek halini aldı ve halk ramazan ayı fanusla karşılanmaya başlandı.

Özellikle Mısır'da, ramazanın gelişi hala fanuslardan anlaşılıyor, sokaklar, caddeler, apartmanlar fanuslarla süsleniyor.

Fanusların yanında caddelerin donatıldığı renkli kağıt süsler de şöhretini koruyor. Köylerde ise plastikten yapılan üçgen, yıldız ya da ay şeklindeki süslemeler, ramazanın adetleri arasındaki yerini koruyor.

Ürdün'de evlerin camlarına, balkonlara asılan ışıklı hilaller, ramazanın gelişinin habercisi. Başkent Amman sokaklarında, ramazan ayında, camında hilal ya da yıldız olmayan apartman neredeyse yok denecek kadar az. Apartmanların bazen her dairesini süsleyen hilaller, özellikle iftar ve sahur saatlerinde Amman gecelerini aydınlatıyor.Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, sokaklarda ramazan ayında sadaka verilmesini, ihtiyaç sahipleri ve yetimlere yardım edilmesini tavsiye eden afişler dikkati çekiyor. Parlamento ve hükümet binasının olduğu, Muhammed el-Emin camisinin bulunduğu bölgedeki fanuslar ve ışıklı süsler ise şehre ayrı bir hava katıyor.

Beyrut'taki Şehitler Meydanı'na konulan büyük fanus, camilere asılan süslemeler, ramazan gecelerini renklendiriyor. Çarşı ve pazarlardaki, "Ramazanının mübarek olsun" yazıları, hilal figürleriyle donatılıyor.

"SUDAN'DA RAMAZAN DÜĞÜNÜ"

Sudan'da şaban ayının son akşam namazı, geniş katılımlı cemaatle kılınıyor. Köy ve kentlerde halk, büyük camilerde toplanarak ramazanın gelişi münasebetiyle akşam namazında buluşuyor. Namazın ardından, defler çalınarak, naatlar okunarak bir nevi sokak şenliği düzenleniyor. Havai fişeklerin atıldığı bu şenliğe, halk "ramazan düğünü" adını veriyor.Yemen'de ramazanda, evi boyamak yaygın adetlerden. Yemenliler, ramazan geldiğinde evlerini boyarken, buna ekonomik olarak güç yetiremeyenler duvarları yıkayarak temizliyor. Camilerde halıların değişmesi de ramazan gelenekleri arasında. Hayır sahipleri, özellikle son 10 günde itikafa girilen camilerde halıları ve kullanılan eşyaları yenilemeye özen gösteriyor.

MESCİD-İ AKSA YOLLARI IŞIL IŞIL

Kudüs'te şehrin dar sokaklarına ipe sarılı rengarenk kağıt süsler ile "Allah" lafzı yazılı afişler asılıyor. Filistinliler, Mescid-i Aksa'ya çıkan sokakları süslemeye özen gösteriyor. Plastik bardak, şişe, cam gibi değişik malzemelerden yapılan el yapımı süsler, Aksa'ya çıkan yolları renklendiriyor.

GAZZE'DE RAMAZAN SEVİNCİ DUVARLARDA

Gazze'de camiler fanus ve ışıklı süslerle bezenirken, ramazan sevinci grafitiye yansıyor. Ressamlar, duvarlara ramazan ayını simgeleyen hilal, yıldız gibi resimler çiziyor ve kutlama mesajları yazıyor.Batı Şeria'da, İsrail'in 3 Yahudi yerleşimcinin kaybolmasının ardından başlattığı geniş çaplı operasyonlar, ramazan sevincine gölge düşürse de halk, sokakları süslemekten vazgeçmiyor. Nablus şehrinde kentin ortasına büyük bir fanus konulurken, Beytüllahim'de Yeniden Doğuş Kilisesi'nin olduğu meydan, ışıklı asma süsler ve ay figürleriyle donatılıyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 15:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48