banner15

Sofya'daki cami yetersiz kalıyor

Bulgaristan'ın 24 yıllık demokrasi tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı kendi konutunda iftar yemeği verirken, Müslüman toplum da burada sorunlarını dile getirme fırsatı buldu

Sofya'daki cami yetersiz kalıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yaklaşık 1,5 milyon Müslümanın Ramazan ayını coşkuyla karşıladığı Bulgaristan'da ilk kez bir cumhurbaşkanı kendi konutunda Müslümanlara iftar yemeği verdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevenliev, Bulgaristan Müslümanlarını iftara davet etti. Bulgaristan başmüftüsü, patrik, diplomatlar ve politikacılar iftar yemeği vesilesiyle biraraya geldi. Bulgaristan Başmüftüsü Aliş, iftarda cumhurbaşkanına Sofya'daki cami yetersizliğini iletti.

Boyana rezidansındaki iftara Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Ortodoks Kilisesi Patriği Neofit, Türkiye Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Hak ve Özgürlükler Hareketi Lideri Lütfi Mestan ile çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tüm Müslüman aleminin Ramazan ayını kutlarken, Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş de yaptığı konuşmada kültürler arası hoşgörünün önemine değindi. Başmüftü, komunizm rejiminin ardından Müslüman gençlerin dini değerlere döndüğünü ancak Sofya'daki Banyabaşı Camii'nin çok yetersiz kaldığını belirterek, yeni ibadethanelerin açılması konusunda engellerin kaldırılmasını talep etti.   

Bulgaristan 45 yıllık totaliter dönemin ardından 1989'da demokrasiye geçmiş, 2007'de Avrupa Birliği üyesi olmuştu. Ülkede ilk defa bir cumhurbaşkanı, kendi konutunda iftar yemeği vermiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 11:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48