banner15

Somali için iftar vakti

Somali'de yaşanan kuraklık nedeniyle gıda bulabilmek için on binlerce insanın göç ettiği kamplarda Türkiye'den tarafından iftar için sıcak yemek dağıtılıyor

Somali için iftar vakti

Yıllarca iç savaşın hüküm sürdüğü Somali'nin başkenti Mogadişu'daki, Doğu Afrika'da yaşanan kuraklık nedeniyle gıda bulabilmek için on binlerce insanın göç ettiği kamplara ilk yardım elini Türkiye uzattı.

Daha önce hiçbir yardım kuruluşunun gelmediği şehir içindeki Hodan ve Wardighley kamplarında Ramazan ayı başından bu yana Kimse Yok Mu Derneği tarafından "İnsanlık Öldü Mü" başlıklığıyla yürütülen kampanya çerçevesinde sıcak yemek dağıtılıyor.

Kamplarda et ve pilavdan oluşan yemeği almak için sıraya girenler arasında kadın ve çocukların sayısı dikkat çekiyor.

Bebekleri kucağında bekleyen kadınların yanı sıra sırtında taşıdığı kardeşiyle yemek almaya çalışan küçük bir kız da sırada bekleyenler arasındaydı.

Yemeklerini alan insanların yüzü gülerken, yanlarında yemek kapları dahi olmayanlar et ve pilavı ailelerine torbalarla taşıdı.

Hodan Belediye Başkanı Abdi Muhammed, yardımları dolayısıyla Türkiye halkına ve devletine teşekkür ederek, "Çok uzak bir yerden gelip buradaki insanlara yardımcı oluyorlar. İki bin kişiye yemek dağıtıyorlar, daha önce de gıda dağıtımı yaptılar ve inşallah daha fazlasını bekliyoruz" diye konuştu."GÖRÜNTÜLER ABARTILI DEĞİL"

Kimse Yok Mu Derneği Acil Operasyonlar Biriminden Osman Gözcü, Ramazan ayı başından beri Mogadişu'daki 4 kampta günde 8 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı yaptıklarını belirtti.

Televizyonlardaki görüntülerin abartılı olmadığının, hepsinin gerçek olduğunun buraya gelince görüleceğini kaydeden Gözcü, "Buradaki durum yoksulluk veya fakirliğin ötesinde bir şey; açlık" diye konuştu.

Kamplarda sıcak yemeğin yanı sıra pirinç, yağ, un, yarma, makarna ve bebek bisküvisi gibi gıda kalemlerinin olduğu kumanya dağıtımları da yaptıklarını anlatan Gözcü, şehirdeki kamplarda önümüzdeki hafta Türkiye'den gelen gönüllü 50 doktorla sağlık taramalarına da başlayacaklarını, bu amaçla 12 koli özel ilaç getirileceğini söyledi.

Gözcü, Kenya sınırında, 400 binin üzerinde Somalili sığınmacının bulunduğu Dadaab kampında da 2 bin 400 gıda paketi dağıtacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
yakup
yakup - 8 yıl Önce

allah yardımcıları olsun .

banner39

banner36

banner37

banner35