Surinam devlet başkanlığında ilk iftar

Güney Amerika'nın en çok Müslüman nüfusa sahip ülkesi Surinam'da ilk kez devlet başkanlığında iftar programı düzenlendi

Surinam devlet başkanlığında ilk iftar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Amerika'nın kuzeydoğu Atlantik kıyısındaki ülkesi Surinam'da ilk kez devlet başkanlığı sarayı bahçesinde iftar verildi.

Güney Amerika’daki en fazla Müslüman yoğunluğa sahip ülke olan Surinam'da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), öncülüğünde iftar programı düzenlendi. Surinam Devlet Başkanlık Sarayı'nın bahçesinde gerçekleşen iftara yüzden fazla kişi katıldı.

Kuzey Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre iftara Ulusal Müslüman Platformu Başkanı Hadji Richard Alli, Surinam İslami Organizasyon Başkanı Dr. İzaak Jamaludin, Surinam Türkiye Fahri Konsolosu İlkem Şahin ve TİKA heyeti katıldı.

İftar programı Ulusal Müslüman Platformu Başkanı Hadji Richard Alli'nin duasıyla başladı. Akşam namazının ardından İftar yemekleri dağıtıldı. İftar sofralarında buluşan Müslümanlar hep birlikte oruç açmanın heyecanını yaşadı.

Surinam Müslüman Cemaati Lideri Sofan Kasto organize edilen iftardan duyduğu memnuniyeti şu cümlelerle dile getirdi: Biz Surinamlı Müslümanlar için TİKA tarafından organize edilen bu iftar programında Türkiye’den gelen kardeşlerimizle beraber bulunmak büyük şeref. Bu projede yer alan insanlara minnettarız. Surinamlı Müslümanlar olarak temel problemlerimizin başında sosyal bazı konularda yeterince kuvvetli olamamamız geliyor. Henüz sistemli bir çalışmaya sahip olduğumuzu söyleyemeyiz. Mescid ve kuruluşlarda çalışan insanlar bunu ücretsiz yapıyor. Bu da Surinam gibi bir yerde oldukça zor olabiliyor. İnşallah TİKA gibi kurumların vesilesiyle bu konuda başarı sağlayacağımızı ümit ediyoruz.

TIBBİ CİHAZ VE SAĞLIK MALZEMESİ DESTEĞİ

Bu arada, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki Surinam'da önemli bir projeye imza attı. TİKA, Surinam'a tıbbi cihaz, sağlık malzemesi ve tam donanımlı hasta nakil ambulansı desteğinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 12:59
banner53
YORUM EKLE

banner39