banner15

Vücuda oruç, ruha gıda; İngiltere'de Ramazan

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, İngiliz basınının da Ramazan'a ve Müslümanlara yönelik ilgisi arttı. İngiltere'de yaşayan Müslümanların hayatlarında neler değişti, Ramazan İngiliz halkı için ne ifade ediyor?

Vücuda oruç, ruha gıda; İngiltere'de Ramazan

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ramazan ayı başladı, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi İngiltere'deki Müslümanlar da oruç tutmaya ve mümkün olduğu kadar ibadetlerini eda etmeye başladı. İngiltere'de Ramazan neyi ifade ediyor diye, Independent gazetesi, çocukluğundan bu yana İngiltere'de yaşayan Arife Ekber isimli Müslüman bir kadınla konuşmuş. Gazete haberi, "Vücuda oruç, ruha gıda" başlığı ile yayınladı.

Arife Ekber, İngiltere'de Ramazan geçirmenin yıllar içinde nasıl bir değişiklikten geçtiğini kendi hayatından hikayelere de değinerek anlatıyor.

Ekber, "Seksenli yıllarda ben daha çocukken Ramazan şimdikinden çok farklıydı. Oruç tutmak için saatleri gösteren İslami takvimler yoktu.

Oruç tutan kişiler için iş saatlerini esnetme gereksinimi gibi bir bilinç yoktu ve televizyonlardan ezan sesi duymazdık. Ailem ve ben yılda bir ay eda ettiğimiz oruç ibadetimizi gizlice yerine getirirdik. Komşularımızı uyandırmamak için sahurlarda parmaklarımızın ucuna basarak yürürdük.

Artık Müslümanlar daha rahat. İşverenler, ramazan ayı için çalışma saatlerini esnetebiliyorlar. Televizyondan iftar vaktinde ezan okunuyor. Artık İngiliz halkının da ramazana ilgisi artıyor. Artık Ramazan bayramı Londra'nın sokaklarında kutlanabiliyor." ifadelerini kullandı.

Londra'daki Trafalgar Meydanı'nda düzenlenen iftar programından bir kare

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48